Opis
Izba Tradycji KWK „Knurów” jest stałą wystawą ukazującą historię knurowskiej kopalni. Ekspozycja znajduje się w zaadaptowanych pomieszczeniach dawnego zamku, który w 1912 r. został przebudowany na potrzeby ówczesnego dyrektora kopalni i jego rodziny. W izbie zgromadzonych zostało ponad dwa tysiące eksponatów, które zaprezentowane są w pięciu salach.
Pierwsza z nich to gabinet dyrektora, w którym zobaczyć można m.in. pochodzącą z lat przedwojennych łącznicę telefoniczną, urządzenie podpięte do linii telefonicznej, umożliwiające wysyłanie informacji – tzw. dalekopis, jak również bogate zbiory niemieckiej, czeskiej i rosyjskiej fachowej literatury z pocz. XX w. oraz historyczne fotografie dyrektorów kopalni.
W drugiej sali zgromadzono kompletny ekwipunek mierniczego górniczego, który pochodzi z pocz. XX w. Można tutaj zobaczyć m.in. teodolity i przyrządy geodezyjne, z których najstarsze datowane są na 1905 r., a także markownię, lampownię, centrale stacji metanometrycznej i łaźnię łańcuszkową, gdzie wiszą ubrania górników. Eksponatem szczególnej wagi jest klatka górnicza – makieta szoli wioząca górników na szychtę z oryginalną historyczną sygnalizacją szybową.
Trzecia sala to prezentacja chodnika kopalnianego w drewnianej i stalowej obudowie. Znajdują się tutaj m.in. historyczne narzędzia, takie jak: grabie, pyrlik, żelazko, laska górnicza, lutnia drewniana oraz współczesne: wóz węglowy i urządzenie łączności.
Kolejna sala to zbiór sztandarów. Tutaj znajduje się również figura św. Barbary z cechowni „Foch” umieszczona we wnęcę węglowej. Specjalna ekspozycja została utworzona z okazji 100-lecia orkiestry dętej i ratownictwa górniczego. Na niej zobaczyć można zabytkowe instrumenty muzyczne oraz urządzenia pomiarowe i sprzęt ratowniczy używany do udzielania pomocy górnikom pod ziemią.
Ostatnia sala Izby Tradycji poświęcona jest miastu – „Knurów – miasto na węglu wyrosłe”. Ekspozycja ukazuje rozwój Knurowa związany z powstaniem kopalni. Można w niej podziwiać m.in. autentyczne wnętrza izby śląskiej z oryginalnymi meblami z pocz. XX w. oraz tradycyjnymi strojami. Największe zainteresowanie zwiedzających budzi tutaj jednak moplik, którym górnik jeździł na szychtę.
Poza działalnością wystawienniczą, Izba Tradycji włącza się również w działalność kulturalną poprzez organizowanie wielu ciekawych wydarzeń i wystaw czasowych. Na uwagę wśród nich zasługuje m.in. wybicie monet okolicznościowych przybliżających historię i tradycje kopalni czy organizacja specjalnych szybowych poczt, które wpisane zostały do Księgi Rekordów i Osobliwości.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Historia
Myśl utworzenia stałej wystawy pamiątek ukazujących historię Kopalni „Knurów” zrodziła się w kręgach Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa w czerwcu 1994 r., kiedy to – z okazji 90. rocznicy powstania knurowskiej kopalni – zaprezentowano okolicznościową wystawę map, dokumentów i pamiątek związanych z tym jubileuszem udostępnionych przez Ignacego Janosza.
Trzy lata później, 28 czerwca 1997 r. dokonano uroczystego otwarcia stałej wystawy w czterech salach. Na siedzibę izby wybrano dawny zamek, który w 1912 r. został przebudowany dla dyrektora kopalni i jego rodziny. Przez wiele lat budynek ten pełnił funkcję domu mieszkalnego, a z biegiem lat stał się siedzibą klubu NOT i biblioteki technicznej. W dziesiątą rocznicę istnienia izby, została ona przeniesiona i na nowo otwarta w podziemiach tego samego budynku, z osobnym, bezpośrednim wejściem. Zmiana ekspozycji pozwoliła na ciekawą prezentację ciągu technologicznego kopalni i ukazanie historii miasta na węglu wyrosłego.
Obecny wystój wnętrz i aranżacja ekspozycji zaprojektowane zostały przez kustosza izby, a prace adaptacyjne wykonane zostały przez uczniów technikum górniczego w ramach praktyki zawodowej.
Źródło: peuk.fiiz.pl