Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach
Opis
Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach jest samorządową instytucją kultury, której organizatorem jest Miasto Katowice. Zgodnie ze statutem prowadzi działalność przez twórców i wykonawców posiadających artystyczne kwalifikacje zawodowe w zakresie: teatru lalek, teatru plastyki, żywego planu, form estradowych, upowszechniania kultury filmowej, edukacji artystycznej, a także dokonywania rejestracji telewizyjnych własnej działalności.
Repertuar teatru skierowany jest przede wszystkim do widowni dziecięcej. Znajduje się w nim zarówno baśniowa klasyka, jak i pozycje współczesne. Realizowany jest w różnych konwencjach i technikach, wykorzystuje środki teatru lalkowego, ale też związki ze sceną żywego planu. Szczególnie dużo uwagi scena przywiązuje do kształtowania gustu małych widzów poprzez warstwę plastyczną i muzyczną. Zupełnie nowym wyzwaniem artystycznym teatru jest nurt przedstawień dla młodzieży i dorosłych.
W repertuarze teatru znajdują się m.in. „Pinokio”, „Pastorałka dla Woła i Osła”, „O Smoku Grubeloku”, „Wesołe Historie”, „Dziadek do Orzechów”, „Piękna i Bestia”, „Jama”, „Klonowi Bracia”, „Ballady i Romanse”, „Jak Pingwiny Arką Popłynęły”, „Tygrys Pietrek”, „Skarb Babuchy Burczymuchy”, „Pocztówka z Meksyku”, „Naranaszi, czyli Czarodziejski Owoc”, „Joanna D’Arc”, „Zbuntowany Autobus, czyli Jazda bez Trzymanki” oraz „Bajka o Szczęściu”.
Od 2002 r. teatr jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek „Katowice – Dzieciom”. Gromadzą się na nim polscy i zagraniczni twórcy teatru dla dzieci. W czasie imprezy przyznawane są nagrody Prezydenta Miasta Katowice oraz Śląskiego Oddziału ZASP-u. Od marca 2007 r. przy teatrze działa galeria „Ateneum”, będąca zarówno miejscem ekspozycji, jak i małą sceną teatralną. Prezentowana jest w niej twórczość ludzi teatru (projekty scenograficzne, lalki, fotografie). Przy galerii istnieje także archiwum teatralne, magazyn lalek i elementów scenografii. Galeria ma swoją siedzibę przy ulicy 3 Maja 25 w odrestaurowanych pomieszczeniach zabytkowej kamienicy.
Na koniec warto dodać, iż teatr „Ateneum” ze swymi przedstawieniami gościł wielokrotnie za granicą, m.in. w Austrii, Czechach, Holandii, Niemczech, Słowacji, USA, Wielkiej Brytanii. Uczestniczył też w wielu krajowych i międzynarodowych festiwalach, niejednokrotnie uzyskując nagrody za swoje prezentacje. Od kilku lat współpracuje z czeskimi i słowackimi artystami: Evą Farkašovą, Karlem Brožkiem, Petrem Nosálkiem, Pavlem Hubičką, Tomášem Volkmerem.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Historia
Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum” istnieje od 1945 r., aczkolwiek jego oficjalne powołanie do życia miało miejsce w 1958 r. Początkowo teatr zdominowany był przez kierujących nim kolejno plastyków – Juliusza Glatty’ego, Jerzego Zitzmana i Zygmunta Smandzika, którzy przez wiele lat decydowali o kształcie artystycznym sceny. Późniejsze koncepcje zmieniały się wraz z kolejnymi dyrekcjami. Zawsze wyraźnie zaznaczał się jednak związek z miejscowym środowiskiem twórczym. Warto tutaj zaznaczyć, iż jednym z kierowników literackich teatru był Gustaw Morcinek, a na afiszu pojawiały się takie sławy, jak: Katarzyna Gaertner, Danuta Michałowska, Michał Banasik, Jan Dorman, Roman Kalarus, Janusz Kapusta, Adam Kilian, Michał Lorenc, Teofil Ociepka, Krzysztof Penderecki, Józef Skrzek, Witold Szalonek czy Jan Brzechwa.
Źróło: peuk.fiiz.pl