Pomnik ku czci poległych o wolność Ojczyzny w okresie Powstań Śląskich
15/042
Opis
Pomnik (krzyż z tablicą) ku czci poległych o wolność Ojczyzny w okresie Powstań Śląskich i zgładzonych w hitlerowskich obozach koncentracyjnych - nazwiska.
Postument: Podstawą krzyża jest usypany z kamieni postument, na którym stoi krzyż i grupa postaci. Z przodu postumentu oparto dużą tablicę poświęconą mieszkańcom parafii - ofiarom wojny i obozów koncentracyjnych. Na tablicy 23 nazwiska ofiar. Na tylnej ścianie postumentu przykręcona metalowa tabliczka z zupełnie zatartym napisem - zapewne tabliczka budowniczego.
Figury: Grupa czterech postaci pod krzyżem jest bardzo zniszczona. Po lewej stronie stoi Matka Boża, z pochyloną głową i rękami skrzyżowanymi na piersiach. Obok niej św. Jan Ewangelista z zupełnie zatartymi rysami. Po prawej stronie klęczy płacząca Maria Magdalena. Obok niej stoi, spoglądający na krzyż setnik. Bezkształtny przedmiot pod krzyżem był kiedyż dzbanem przykrytym szatami Chrystusa.
Krzyż: Krzyż z prosto zakończonymi ramionami, z profesjonalnie wykonaną postacią Chrystusa. Kartusz z INRI poziomy, w postaci rozwiniętego zwoju papieru. W przeciwieństwie do postaci pod krzyżem, sam krzyż nie jest zniszczony.
Otoczenie: Krzyż stoi na placu kościelnym, na małym trawniku.
Źródlo: przydrozne.eu