Opis
Postument: Podstawa składa się z niskiej, szerokiej części dolnej przechodzącej podwójnym profilem w wysoką część górną. Na górnej części podstawy prostokątna tablica fundacyjna z inskrypcją: Któryś cierpiał za nas rany, Jezu Chryste, zmiłuj się nad nami! Fundator: Rochus Jezorek 1895
. Tablica dekorowana obwódką i kwiatowym ornamentem w narożnikach. Pod tablicą dorobiona (zapewne później) półka na znicze. Niezbyt wysunięty, daszkowaty gzyms oddziela podstawę od cokołu. Cokół z ostrołukowo zamkniętą wnęką na figurę. Wnęka wewnątrz dodatkowo zamknięta profilem dostosowanym do kształtu figury. Wzdłuż obwodu wnęki listwa dekorowana motywem kwiatowym. Cokół zwieńczony gzymsem w formie łamanego daszka.
Figury: We wnęce standardowa figura Matki Bożej w kontrapoście, zapatrzonej w dal, z rękami splecionymi z prawej strony.
Krzyż: Krzyż stoi na schodkowatej podstawie. Krzyż mały, o grubych belkach, zakończonych prosto. Figura Chrystusa mała, z zaciśniętymi pięściami. Na samym szczycie mały kartusz z INRI w układzie pionowym, od góry zawinięty, od dołu rozdwojony.
Otoczenie: Krzyż otoczony wysokim drewnianym płotkiem. W otoczeniu dwa kasztanowce.
Uwagi: Krzyż wzorowany na krzyżu przy szkole, stanowi niejako ludową wersję profesjonalnego krzyża przy szkole.
Źródlo: przydrozne.eu