Opis
Inscenizacja obrony Katowic "Wieża'39", odbywająca się u stóp wszystkim dobrze znanej spadochronowej wieży wznoszącej się w katowickim Parku Kościuszki gromadzi co roku liczną widownię, złożoną ze wszystkich grup wiekowych. Mieszkańcy miasta i okolic, dzięki ogromnej pracy śląskiego harcerstwa mogli po raz kolejny okazję zobaczyć to, co wydarzyło sie tutaj w 1939 roku.
Pokaz grup rekonstrukcji historycznych jest w miarę najwierniejszą kopią starć Polaków z niemieckim agresorem na terenie Katowic. Jak było naprawdę możemy się tylko domyśleć.
Źródło: polskaniezwykla.pl
Historia
Wieża spadochronowa w 1939 roku miała 50 metrów i była o 15 metrów wyższa niż ta, pod którą zebrali się dzisiaj mieszkańcy Katowic. Oficjalnym punktem obserwacyjnym założonym przez 73 pułku piechoty była od 24 sierpnia 1939r. była do 3 września 1939 roku. Skąd harcerze na wieży?
W marcu 1939 r. ustalono że w przypadku agresji na Polskę harcerze i harcerki będą wspierać armię tzw. pogotowiem wojennym.
Odwrót Wojska Polskiego z Górnego Śląska zarządzono w nocy z 2 na 3 września 1939 roku. Nie był jednak wynikiem pokonania GO „Śląsk” przez oddziały Wehrmachtu, ale ogólną sytuacją na froncie południowym. Po zakończeniu walk w Parku Kościuszki, walki trwały w centrum Katowic. Broniono Teatru Wyspiańskiego. W domu powstańca również wielu powstańców i harcerzy stawiało zaciekły opór. Ostrzelano wkraczający Wehrmacht w wielu miejscach miasta.
Źródło: silesion.pl