Filharmonia Śląska w Katowicach
A/1460/92 z 07.05.1992
Opis
Filharmonia Śląska jest wojewódzką samorządową instytucją kultury, której organizatorem jest Województwo Śląskie. Zgodnie ze statutem, do zakresu jej działalności należy współtworzenie i upowszechnianie kultury muzycznej poprzez:
- prowadzenie zawodowych zespołów: Orkiestry Symfonicznej, Śląskiej Orkiestry Kameralnej, Chóru;
- przygotowywanie i prezentowanie koncertów symfonicznych, chóralnych, operowych, oratoryjnych, kameralnych i recitali, a także koncertów edukacyjnych i audycji szkolnych;
- organizowanie konkursów i festiwali, w tym Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga;
- dokonywanie nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych, tworzenie publikacji i wydawnictw książkowych oraz audiowizualnych;
- organizowanie sympozjów, sesji i konferencji w zakresie sztuki muzycznej.
Od początku swojego istnienia, Filharmonia Śląska słynie z krzewienia i propagowanie polskiej kultury muzycznej na wszystkich kontynentach. Koncertowali w niej najwybitniejsi artyści, m.in.: Zbigniew Drzewiecki, Stanisław Szpinalski, Henryka Sztompka, Grażyna Bacewicz, Eugenia Umińska, Irena Dubiska, Wanda Wiłkomirska, Eugene Ormandy, Leopold Stokowski, Carlo Zecchi, Gennadij Rożdiestwienskij, Kirył Kondraszyn, Zubin Mehta, David i Igor Ojstrachowie, Henryk Szeryng, Emil Gilels, Artur Rubinstein, Witold Małcużyński, Alexis Weissenberg, Maurizio Pollini, Mścisław Rostropowicz, Victoria de los Angeles, Krystian Zimerman i inni najwybitniejsi artyści polscy – dziś tej rangi, co Rafał Blechacz, Agata Szymczewska czy Anna Maria Staśkiewicz. Tej miary nazwiska dowodzą, że Filharmonia Śląska należy do najprężniej działających instytucji muzycznych kraju. Świadczy o tym również fakt, iż dzisiaj ma ona aż trzy zespoły artystyczne:
- orkiestrę symfoniczną, która swoją działalność rozpoczęła koncertem symfonicznym Państwowej Filharmonii w Katowicach 26 maja 1945 r.;
- orkiestrę kameralną, która powstała w 1981 r. z inicjatywy Karola Stryji i która od 1983 r. koncertuje pod własną nazwą – jako Śląska Orkiestra Kameralna;
- chór, który jest jednym z najstarszych chórów filharmonicznych w Polsce, powstał bowiem w 1974 r. z inicjatywy Karola Stryji.
Wszechstronny repertuar zespołów artystycznych Filharmonii Śląskiej obejmuje nie tylko muzykę klasyczną, ale również muzykę współczesną, zwłaszcza kompozytorów śląskich.
Poza działalnością koncertową, Filharmonia Śląska od początku wiele uwagi poświęcała edukacji młodych pokoleń słuchaczy. Była pierwszą w kraju, która żywą muzykę wprowadziła do szkół. Audycje organizowane są po dziś dzień w przedszkolach, szkołach i placówkach kultury na terenie całego województwa śląskiego od 1955 r. W siedzibie natomiast odbywają się comiesięczne koncerty symfoniczne z cyklu „Młoda Filharmonia”. Oba rodzaje muzycznych spotkań cieszą się dużym zainteresowaniem młodzieży. Ze Szkołą Muzyczną Yamaha – Katowice podjęto serię koncertów „Filharmonii Malucha”.
Ważnym wydarzeniem związanym z filharmonią jest powołanie w 1979 r., a przez kolejne lata ugruntowanie, pozycji Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga, który upamiętnia postać najsłynniejszego na świecie z dyrygentów polskich. Od 1982 r. katowicki turniej jest członkiem genewskiej Światowej Federacji Konkursów Muzycznych. Obecnie odbywa się co 5 lat. Dziewiąty odbędzie się w listopadzie 2012 r., a jego jury przewodniczyć będzie prof. Antoni Wit.
Na koniec warto wspomnieć, iż zabytkowy gmach Filharmonii Śląskiej jest poddawany obecnie pracom renowacyjnym. Do 2012 r. zostanie on zmodernizowany i rozbudowany. Projekt „Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach” współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 – Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007–2013.
Źródło: peuk.fiiz.pl