Kościół pw. Świętego Michała Archanioła w Kamienicy Polskiej
Opis
Kościół p.w. Świętego Michała Archanioła w Kamienicy Polskiej, którego historia sięga XIX wieku. Budowę kościoła parafialnego rozpoczęto po 1868 roku, natomiast księgi parafialne prowadzone są już od 1 stycznia 1870r. Pieniądze na budowę świątyni pochodziły od Cechu Płócienników działających w tej miejscowości. Ze składek mieszkańców w latach 1868-1870 powstał kościół murowany p.w. Św. Michała Archanioła. Świątynie poświęcił 28 grudnia 1869 roku dziekan częstochowski ks. Józef Rzewuski, a konsekrował biskup wrocławski Aleksander Bereśniewicz (20 maja 1884r.). W kościele znajdują się zabytkowe organy oraz piękne stacje drogi krzyżowej.
Źródło: slaskie.travel
Historia
Parafię erygował biskup Wincenty Chościak-Popiel w 1869 roku wydzielając jej obszar z parafii św. Jana Chrzciciela w Poczesnej. Kościół zbudowany został w latach 1868-70 i poświęcony 28 grudnia 1869 roku przez dziekana częstochowskiego ks. Józefa Rzewuskiego. Uroczystego poświęcenia (konsekracji) wyposażonej już świątyni dokonał biskup Aleksander Bereśniewicz 20 maja 1884 roku. W czasie działań wojennych w 1945 r. kościół został nieco uszkodzony. Odrestaurował go w 1946 r. proboszcz ks. Stanisław Duda.
Męczeńska śmierć ks. Józefa Klarzaka
2 września 1939 roku Niemcy aresztowali proboszcza ks. Józefa Klarzaka. Podczas rewizji przeprowadzonej na plebanii znaleźli oni polski mundur wojskowy i harcerski, stanowiący własność proboszcza oraz kartę mobilizacyjną wystawioną na jego nazwisko. Przed wojną ksiądz był harcmistrzem w hufcu harcerskim i jednocześnie kapelanem wojskowym w rezerwie. Został oskarżony o współdziałanie z polskimi żołnierzami. Razem z księdzem Klarzakiem z tego samego powodu aresztowano proboszcza z parafii w Choroniu ks. Augustyna Kańtocha. 4 września zostali wywiezieni do Blachowni, Dobrodzienia i Łambinowic (do obozu jenieckiego Lamsdorf), następnie do obozu jenieckiego w Buchenwaldzie, a 7 lipca 1942 roku do obozu koncentracyjnego w Dachau. Ks. Józef Klarzak został zamordowany 18 sierpnia 1942 roku, a ks. Kańtoch doczekał wyzwolenia obozu w Dachau i powrócił do Polski. Nazwisko księdza widnieje na tablicy upamiętniających kapelanów poległych podczas II wojny światowej w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie.
Źródło: wikipedia.pl