Galeria „Epicentrum” w Jastrzębiu-Zdroju
Opis
Galeria „Epicentrum” działa w ramach Miejskiego Ośrodka Kultury w Jastrzębiu-Zdroju. Jej twórcy opisują ją jako „osobowość posługującą się swoim indywidualnym kodem, opartym przede wszystkim na intuicji i emocji, dzięki czemu jest ona zrozumiała dla wszystkich tych, którzy odbierają sztukę tym samym kodem”. Prezentowane są w niej dzieła różnych dziedzin sztuki, a jej gośćmi były takie sławy, jak Andrzej Mleczko, Edward Hartwig, Tomasz Jura, Edwarda Lutczyna, Zbigniew Podsiadło, Jan Szmatloch, Antoni Cygan, Andrzej Sawka czy Kazimierz Cieślik. Miejsce to cieszy się wielką popularnością wśród miłośników sztuki, amatorów i profesjonalistów. Odbywają się w nim tylko wystawy, ale i wernisaże, spotkania autorskie i prelekcje. Co roku organizowane jest tutaj nocne zwiedzanie, podczas którego można wziąć udział również w pokazach, odczytach czy warsztatach tematycznych.
Galeria „Epicentrum” jest bodaj najbardziej znanym miejscem związanym z Miejskim Ośrodkiem Kultury, w strukturach którego działa. Doskonale wpisuje się w jego ramy i wspiera w realizowaniu zadań w dziedzinie upowszechniania kultury, wychowania, edukacji kulturalnej, sportu, turystyki i promocji. Różnorodne formy działalności kulturalnej proponowane przez instytucję mają na celu zarówno kształtowanie indywidualnych zainteresowań, jak i wyzwolenie fantazji, wyobraźni, aktywności wśród mieszkańców Jastrzębia. Głównym celem jest pobudzenie do kreatywnej postawy wobec sztuki, życia, samego siebie oraz rozwój twórczych zdolności poprzez swobodną formę wypowiedzi artystycznej.
MOK proponuje czynny udział w warsztatach, sekcjach, zespołach pod czujnym okiem specjalistów z zakresu plastyki, muzyki, tańca i teatru. Stwarza możliwość doskonalenia się w dowolnie wybranej dziedzinie poprzez udział w zajęciach, imprezach, jaki i współpracy w różnych projektach artystycznych i edukacyjnych.
W harmonogramie działań MOK znajdują się stałe zajęcia muzyczne – w zakresie nauki gry na gitarze i keyboardzie; plastyczne – w zakresie działalności studium rysunku i grafiki oraz pracowni plastycznej, taneczne – w zakresie tańca towarzyskiego, break dance, hip hopu i tańca współczesnego oraz dotyczące działalności zespołów: rewii tanecznej „Klips” i teatru tańca „Rewolta”; teatralne – w zakresie działalności teatrów: „Złota Gęś” i „Monitoring”. Nową i dość unikalną propozycją MOK jest prowadzenie Dziecięcej Szkółki Modelek i Modeli.
MOK jest organizatorem różnorodnych imprez kulturalnych: festiwali, koncertów, spektakli teatralnych, konkursów. Prowadzi działalność wystawienniczą oraz działalność w zakresie kinematografii.
Szeroki wachlarz propozycji Miejskiego Ośrodka Kultury sprawia, że jest on miejscem chętnie odwiedzanym, zarówno przez publiczność, jaki i twórców, a spotkania jednych i drugich dają obu stronom wiele satysfakcji i wrażeń, jakie niesie ze sobą szeroko rozumiana kultura i kontakt ze sztuką.
Miejski Ośrodek Kultury w Jastrzębiu-Zdroju realizuje swoje cele poprzez sieć placówek filialnych, którą tworzy, wraz z galerią „Epicentrum”:
- dom zdrojowy, ul. Witczaka 5,
- Galeria Historii Miasta, ul. Wrzosowa 14,
- klub „Kaktus”, ul. Katowicka 24,
- klub „Metronom”, ul. Opolska paw. 722,
- świetlica „Astra”, os. 1000-lecia 15,
- świetlica „Iskierka”, ul. Ruchu Oporu 2,
- świetlica „Kanon”, ul. Zielona 17,
- świetlica „Nastolatek”, ul. Turystyczna 43,
- świetlica „Promyk”, ul. Gagarina 116,
- świetlica „Skarbnik”, ul. Wielkopolska 65,
- świetlica „Stryszek”, ul. Cieszyńska 101,
- zespół folklorystyczny „Druga Młodość”,
- modelarnia, ul. Krakowska 1,
- kino „Centrum”, Al. Piłsudskiego 27,
- kino studyjne, Al. Piłsudskiego 27.
Źródło: peuk.fiiz.pl