Opis
Postument: Sześcienna podstawa ustawiona na grubej płycie, została otynkowana. Na jej przedniej ścianie czarna tablica z wymalowanym napisem: Gmina Zawadka AD 1875
. Na podstawie płyta o esowatym profilu. Cokół z łukowo zwieńczonymi wnękami na figury z przodu i po bokach. W górze cokół obwiedziony wąską listwą. Gzyms kwadratowy, w formie odwróconego grzybka opartego na mniejszej płytce.
Figury: Trzy postacie (płaskorzeźby) stoją we wnękach, na kielichowatych stopniach z gałką. Z przodu Matka Boża z rękami złożonymi na piersiach. W lewej wnęce święty Jan Ewangelista, z charakterystycznie ułożonymi rękami – prawa na piersi, lewa opuszczona. Na prawym boku święty męczennik z palmą.
Krzyż: Krzyż z krótkimi ramionami zakończonymi w strzałkę. Figura Chrystusa pełna, z zaciśniętymi dłońmi. Na stosunkowo długiej górnej belce kamienny kartusz w układzie pionowym, łamany, z podwiniętą dolną krawędzią, z głęboko wyrytym akronimem INRI.
Otoczenie: Krzyż stoi na skraju pola na małym pagórku. Otoczono go ozdobnym metalowym płotkiem. Po bokach zasadzono dwa ozdobne drzewka.
Źródło: peuk.fiiz.pl