Drewniany kościół pw. św. Anny w Gołkowicach
759/66 z 26.09.1966
Opis
Jednym z obiektów Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego jest drewniany kościół św. Anny (XIX w.) w Gołkowicach, znajdujący się w jego południowej części, na ziemi wodzisławskiej. Sama miejscowość, leżąca nad rzeczkami Piotrówką i Szotkówką, to stara wieś, wzmiankowana już w pierwszej połowie XIII w. Stojącą tu świątynię wzniesiono w 1878 r. Historia budowli sakralnej w Gołkowicach jest jednak dłuższa i wiąże się z kaplicą zamkową pod wezwaniem św. Michała Archanioła, która była miejscem nabożeństw dla rezydującego w Gołkowicach dworu książęcego.
Źródło: sad.slaskie.travel
Historia
Pierwsza informacja o Gołkowicach pochodzi z XIII w. i mówi o istnieniu dworu lub grodu. Przypuszczalnie więc już w tamtym okresie musiał się tutaj znajdować kościół. Faktem jednak jest, iż po raz pierwszy o gołkowickiej kaplicy mówi się dopiero w 1652 r. Nosiła ona wówczas wezwanie św. Michała Archanioła. Protokół z wizytacji z 1679 r. nie wspomina już o owej kaplicy, co sugeruje, iż już nie istniała. Nowa pojawiła się w zapiskach z 1687 r. Tę właśnie kaplicę wyremontował w 1746 r. ówczesny właściciel Gołkowic, Jan Rudolf Celesta de Celestin. Nosiła ona wówczas już wezwanie św. Anny. Celestin czynił starania uczynienia z Gołkowic parafii, ale jedynym co mu się udało, było uzyskanie dla kościółka przywileju kaplicy publicznej. Kolejnym katolickim właścicielem Gołkowic był polski szlachcic – Andrzej Górny-Wysocki, dzięki któremu pojawił się tutaj stały kapelan. Wybudowana w latach 70. XVII w. kaplica przetrwała blisko 200 lat. Dokonywano w niej jedynie sporadycznych remontów, o to tylko wtedy, gdy właścicielami byli katolicy, co zdarzało się rzadko, gdyż tereny te zdominowane były w większości przez ewangelików. Pod koniec XIX w. stan kaplicy pw. św. Anny był tak zły, że wymagała ona pilnej naprawy. W związku z tym proboszcz parafii w Godowie, do której przynależała kaplica, postanowił wyremontować ją na własną rękę, gdyż nie mógł uzyskać zgody ówczesnych władz. Okazało się jednak, że bele, z których kaplica była wykonana, były tak spróchniałe, że trzeba ją było zupełnie rozebrać. Pojawiła się więc potrzeba wybudowania nowego kościoła, czego podjął się miejscowy gospodarz – Józef Grzonka. Najpierw postawiono więc wieżę, którą udało się pozyskać z rozbieranego również wówczas kościoła gotyckiego z Pruchnej, następnie zaś przystąpiono do budowy korpusu. Pracami budowlanymi kierował mistrz ciesielski Piecuch z Żor. Warto tu nadmienić, iż kościół postawiono bez uzyskania zgody, co groziło koniecznością jego rozbiórki, do czego jednak nie doszło.
W 1878 r. powstał więc drewniany kościół, będący do 1957 r. filią kościoła godowskiego. Wierni Gołkowic starali się o to, żeby ich kościołowi przyznano samodzielnego duszpasterza. Tak też się stało i 10 kwietnia 1955 r. w Gołkowicach zamieszkał dotychczasowy wikary z Godowa – ks. Izydor Myśliwiec. Dwa lata później, 1 grudnia 1957 r. ks. biskup Stanisław Adamski ustanowił z Gołkowic samodzielną stację duszpasterską, której proboszczem został dotychczasowy ekspozyt ks. Izydor Myśliwiec.
Źródło: peuk.fiiz.pl