Opis
Gminny Ośrodek Kultury w Goleszowie działa jako samorządowa instytucja kultury Gminy Goleszów. Placówka realizuje zadania w dziedzinie upowszechniania kultury, wychowania, edukacji kulturalnej, sportu, turystyki i promocji gminy. Zgodnie ze statutem, podstawowym celem jej działalności jest pozyskanie i przygotowanie społeczeństwa do aktywnego uczestnictwa w kulturze i współtworzenia jej wartości oraz promowanie zdrowego sposobu życia. W związku z tak określonym celem, do głównych zadań Gminnego Ośrodka Kultury należy:
- organizowanie imprez artystycznych, rozrywkowych, oświatowych, prowadzenie zespołów artystycznych, kół i klubów zainteresowań, współpraca z organizacjami społecznymi, placówkami kulturalno-oświatowymi, zawodowymi instytucjami kulturalnymi;
- inspirowanie, koordynowanie i nadzorowanie działalności merytorycznej placówek kultury;
- rozpoznawanie, rozbudzanie i zaspakajanie potrzeb oraz zainteresowań kulturalnych;
- edukacja kulturalna i wychowanie przez sztukę;
- aktywizacja amatorskiego sportu poprzez organizowanie przy udziale szkół imprez sportowych i rekreacyjnych o charakterze masowym;
- promowanie turystyki pieszej i rowerowej;
- wspieranie lokalnej bazy turystycznej poprzez promocję gospodarstw agroturystycznych;
- promocja gminy poprzez wydawnictwa i publikacje, informacje prasowe oraz inne materiały promocyjne.
Zadania te Gminny Ośrodek Kultury realizuje przez organizowanie społecznego uczestnictwa w kulturze i sporcie masowym, różnorodnych form edukacji kulturalnej, turystycznej i agroturystycznej, form indywidualnej aktywności kulturalnej, imprez kulturalnych oraz sportowych i turystycznych o charakterze masowym. Ponadto ośrodek prowadzi działalność wydawniczą, jest bowiem wydawcą lokalnego dziennika „Panorama Goleszowska”.
Gminny Ośrodek Kultury prowadzi swoją działalność w oparciu o trzy placówki: Dom Kultury w Goleszowie oraz dwie świetlice gminne: w Cisownicy oraz w Lesznej Górze.
W ramach GOK w Goleszowie prowadzone są liczne ciekawe zajęcia stałe, których oferta skierowana jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży, ale również do dorosłych mieszkańców gminy. Uczestnictwo w organizowanych przez placówki warsztatach, zajęciach, przynależność do kół zainteresowań czy też lokalnych zespołów artystycznych pozwala mieszkańcom gminy nie tylko zdobywać nowe umiejętności i potrzebną w życiu wiedzę, ale jest także sposobem na efektywne i rozwijające pod względem intelektualnym i rekreacyjnym spędzanie czasu wolnego, które jednocześnie łączy i integruje społeczność lokalną. W Domu Kultury w Goleszowie odbywają się regularnie zajęcia z aerobiku, warsztaty plastyczne, spotkania kółka modelarskiego i kółka robótek ręcznych. Działa tutaj Zespół Pieśni i Tańca „Goleszów” (którego próby podzielone są na trzy grupy wiekowe) oraz kapela Zespołu Pieśni i Tańca „Goleszów”. Pod patronatem GOK funkcjonują również kółka plastyczne w szkole podstawowej w Bażanowicach, szkole podstawowej w Goleszowie Równi oraz w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Kozakowicach.
W Domu Kultury znajduje się ponadto Izba Oświęcimska (na I piętrze budynku DK w Godowie), której zwiedzanie połączone jest z prelekcją kustosza Izby – p. P. Stanieczka. Mówiąc o izbach, warto także wspomnieć tutaj o Izbie Regionalnej „U Brzezinów” w Cisownicy, z którą GOK stale współpracuje.
Gminny Ośrodek Kultury w Goleszowie wypełniając swoje zadania stara się również realizować różne projekty o większym niż lokalny zasięgu. W związku z tym inicjuje implementację inicjatyw międzynarodowych dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Przykładem takiego projektu jest dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński/Těąínské Slezsko w ramach Funduszu Mikroprojektów (będącego jednym z elementów wsparcia objętego Programem Operacyjnym Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007–2013) projekt „Idymy razym/ Jdeme společně”.
Źródło: peuk.fiiz.pl