Punkt oporu "Bobrowniki" - 19. Schron bojowy nr 52
Opis
Jadąc od strony Świerklańca i Tarnowskich Gór ul. Tarnogórską w kierunku do Piekar Śląskich skręcamy w lewo w ul. Jozefską (na skrzyżowaniu znajduje się drogowskaz z informacją o schronie-muzeum w Dobieszowicach-Wesołej). Pokonujemy tą drogą odcinek ok. 2,2 km przez las, aż docieramy do mostu-tamy na rzece Brynica. Tutaj przy moście znajduje się pierwszy z obiektów grupy bojowej "Wesoła" - schron nr 1 przy tamie. Jedziemy dalej tą drogą i po około 200 m docieramy do skrzyżowania dróg, przy którym po prawej stronie, zaraz przy drodze znajduje się szukany przez nas schron nr 2. Bezpośrednio w jego otoczeniu znajduje się kopuła pancerna z innego schronu, niemiecki "kochbunkier" oraz elementy zapór przeciwczołgowych.
Schron ten został odnowiony przez Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji "Pro Fortalicium". Obecnie w schronie tym znajduje się Izba Muzealna Obszaru Warownego "Śląsk", Polski schron bojowy nr 52 "Wesoła", Dobieszowice, ul. Wesoła.
Zwiedzanie:
- Zwiedzanie w sezonie (od maja do października):
- każda sobota miesiąca od godz. 14.00 do 18.00
- Zwiedzanie poza wyżej wymienionymi terminami:
- Dla osób indywidualnych między kwietniem a październikiem tylko po umówieniu telefonicznym bądź mailowym.
- Dla wycieczek szkolnych i zorganizowanych cały rok po indywidualnym umówieniu.
- Symbolem świadczącym o otwarciu schronu jest wywieszona na maszcie biało-czerwona flaga narodowa.
- Zwiedzanie poza sezonie:
- Dla zorganizowanych grup istnieje możliwość otwarcia schronu po uprzednim telefonicznym bądź mailowym uzgodnieniu terminu.
W sprawie zwiedzania schronu należy kontaktować się z:
- Kamil Ferdyn
- tel. kom (+48) 501 313 257
- e-mail: dobieszowice@profort.org.pl
Dane techniczne
Schron jednokondygnacyjny zaplanowany na podstawie prostokąta.
Uzbrojenie:
- 3-ckm (jeden w kopule pancernej i 2 w strzelnicach bocznych) - mógł być tutaj zastosowany ckm Browning wz. 30 lub ckm Maxim wz. 08,
- 2 rkm Browning wz. 28,
- broń etatowa załogi i granaty ręczne.
Historia
Schron ten został wybudowany w roku 1937 jako samodzielny schron bojowy do ochrony tamy zalewu nr 2 "Józefka". Rok później wzmocniono ten odcinek poprzez wybudowanie kolejnych obiektów obronnych (schron pozorno-bojowy nr 3 i schron pozorny nr 4). W 1939 roku dodatkowo wybudowano jeszcze wartownię przy tamie (schron nr 1), przez co odcinek stał się grupą bojową, w której ciężki schron bojowy pełnił rolę śródszańca.
Od 28 sierpnia 1939 roku, po ogłoszeniu pełnego pogotowia bojowego, w schronie tym przez cały czas przebywała załoga w komplecie. Schron ten jednak nie wziął udziału w walkach w wojnie 1939 roku, gdyż wieczorem 2 września 1939 r. jednostki obsadzające śląskie fortyfikacje wycofały się na rozkaz Naczelnego Wodza.
W latach 50-tych XX wieku wojsko polskie przeprowadziło konserwacje tego obiektu i zabezpieczyło dostęp do niego. Jednakże z upływem czasu sprzęt i wyposażenie schronu zostało stopniowo rozkradzione. W 1997 roku prace nad rewitalizacją obiektu rozpoczęły się za sprawą Waldemara Machonia, miłośnika budowli obronnych. Obecnie schronem opiekuje się Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji "Pro Fortalicium", które prowadzi w schronie izbę muzealną.
Źródło:
- Sadowski Jerzy, Sykosz Waldemar, "Schron bojowy nr 52 Obszaru Warownego "Śląsk".Schron muzeum w Dobieszowicach - Wesołej", Infort 2005
- W. Machoń, Odcinek od Dobieszowic do Kamienia (Piekary Śląskie) [w:] Fortyfikacje Obszaru Warownego "Śląsk", Historia, przewodnik, s. 61-63