Punkt oporu "Bobrowniki" - 20. Śluza forteczna nr 2 "Józefka"
Opis
Jadąc od strony Świerklańca i Tarnowskich Gór ul. Tarnogórską w kierunku do Piekar Śląskich skręcamy w lewo w ul. Jozefską (na skrzyżowaniu znajduje się drogowskaz z informacją o schronie-muzeum w Dobieszowicach-Wesołej). Pokonujemy tą drogą odcinek ok. 2,2 km przez las, aż docieramy do mostu-tamy na rzece Brynica. Tutaj przy moście znajduje się pierwszy z obiektów grupy bojowej "Wesoła" - schron nr 1 przy tamie.
Jednoizbowy schron bojowy o jednej kondygnacji. Posiada dwie strzelnice dla broni ręcznej skierowane na północ i na zachód.
Dane techniczne:
- uzbrojenie - rkm,
- obsługa - 2 żołnierzy,
- typ wytrzymałości B (wzmocniony),
- grubość ściany czołowej: 1,25m,
- grubośćścian bocznych: 0,75m,
- grubość stropu: 1,10m,
- schody do wejścia osłoniętę ścianą chroniacą obiekt przed zlaniem,
- izba bojowa z dwoma strzelnicami rkm-u oraz ławką i wnęką dla piecyka.
Historia
Wartownię przy tamie, czyli omawiany schron nr 1 wybudowano w 1939 roku jako wzmocnienie grupy bojowej "Wesoła", której zadaniem była obrona mostu-tamy tworzącej zalew nr II "Józefka". Ten most z jazem spiętrzającym wody rzeki Brynicy został wyposażony w komory miniowe ułatwiające jego zniszczenie. Schron przy moście miał na celu ułatwienie bezpiecznego zniszczenia mostu z jazem. Ponadto do bezpośredniej obrony posiadał dwie strzelnice broni ręcznej skierowane na północ i na zachód.
Od 28 sierpnia 1939 roku, po ogłoszeniu pełnego pogotowia bojowego, w schronie tym przez cały czas przebywała załoga w komplecie. Schron ten jednak nie wziął udziału w walkach w wojnie 1939 roku, gdyż wieczorem 2 września 1939 r. jednostki obsadzające śląskie fortyfikacje wycofały się na rozkaz Naczelnego Wodza.
W latach 90-tych XX wieku most został wyremontowany i usunięte zostały wtedy komory minowe. Tego typu obiekt jest unikatowy w skali całego kraju, gdyż jest to jedyny zachowany taki obiekt w granicach Polski. Podobnego typu obiekty wybudowano na wschodnich granicach II Rzeczpospolitej przed II Wojną Światową w okolicach Sarn (dzisiejsza Ukraina) i Baranowicz (dzisiejsza Białoruś).
Źródło:
- Sadowski Jerzy, Sykosz Waldemar, "Schron bojowy nr 52 Obszaru Warownego "Śląsk".Schron muzeum w Dobieszowicach - Wesołej", Infort 2005
- W. Machoń, Odcinek od Dobieszowic do Kamienia (Piekary Śląskie) [w:] Fortyfikacje Obszaru Warownego "Śląsk", Historia, przewodnik, s. 61-63