Opis
„Na kirkucie o powierzchni ok 0,5 ha, znajduje się 27 fragmentów macew w różnym stanie zachowania. Wszystkie są przewrócone. Teren kirkutu a w zasadzie to co z niego pozostało jest nie ogrodzony. Dobrze utrzymany w części gdzie znajduje się pomnik. W tym miejscu wykonano prace ziemne usypując ziemny wał. W części porośniętej drzewami i krzewami dostrzec można fragemnty macew.”
Źródło: peuk.fiiz.pl
Historia
„Cmentarz żydowski w Dąbrowie Górniczej założono w 1929 roku przy ul. Ludowej. Do czasu jego powstania Żydzi z Dąbrowy Górniczej chowali swych zmarłych na cmentarzu w Będzinie.
Proces dewastacji nekropolii rozpoczął się w czasach drugiej wojny światowej i trwał także po wyzwoleniu. Największe zniszczenia postały w latach siedemdziesiątych, w trakcie budowy osiedla Mydlice. Do dziś na powierzchni 0,5 ha zachowały się nieliczne nagrobki. W 1993 roku przy ul. Ludowej, na obrzeżach nekropolii ustawiono pomnik z napisem o treści: „W tym miejscu był żydowski cmentarz Dąbrowy Górniczej i okolicy, zniszczony w okresie niemieckiej okupacji w czasie II wojny światowej”.”
Źródło: peuk.fiiz.pl
Ciekawostki
„W 2003 r. Magdalena Cyankiewicz, Leszek Hońdo, Dariusz Rozmus, Marta Rozmus i Włodzimierz Starościak wykonali inwentaryzację cmentarza. Podczas prac udało się zidentyfikować 27 fragmentów macew w różnym stanie zachowania, upamiętniających: Rajzel Lewi córkę Szlomo, zm. w dn. 18 adar 5693 r.; mężczyznę o imieniu rozpoczynającym się od liter Szm.; kobietę o imieniu Rachel; Jakowa syna Tuwji; Ester Szark, zm. w dn. 18 stycznia 1940 r.; Natana syna Awrahama Altera, zm. w dn. 9 adar I 5692 r.; Sarę córkę Mosze Szmuela; Szajndel Gerwat córkę Awrahama, zm. w dn. 6 szwat 5689 r.; Mosze syna Mendla Zimla; kobietę o imieniu Brajndel; Menachema Mendla Klajmana syna Jony, zm. w dn. 7 ijar 5770 r.; Mosze Jakowa Blumensztoka syna Majera, zm. w dn. 25 ijar 5701 r.; Elazara Krajcera syna Izraela Lejby ha-Kohena, zm. w dn. 1 elul 5698 r.; Riwkę Stern córkę Cwi, zm. w dn. 1 adar 5691 r.; Josefa Rusinka syna Elazara, zm. w dn. 4 szwat 5697 r.; kobietę o nazwisku Łazarek córkę Jehudy Ekiwy, zm. w dn. 9 marcheszwan 5697 r.; Mosze Kalinowicera syna Awigdora, zm. 16 kislew 5697 r.; oraz kilka fragmentów nagrobków bez personaliów zmarłych. Wyniki inwentaryzacji zostały opublikowane w 2004 r. w książce „Cmentarze żydowskie w Sławkowie i Dąbrowie Górniczej”.”
Źródło: peuk.fiiz.pl