Muzeum Częstochowskie – Galeria Malarstwa i Rzeźby XIX i XX wieku
Opis
W zabytkowej, dwupiętrowej kamienicy mieszczańskiej epoki secesyjnej, pochodzącej z początku XX w., wewnątrz której zachowane i odrestaurowane są polichromie ścienne i sufitowe, stiuki oraz zabytkowe piece mieściła się galeria.
W 2006 roku kamienica przeszła kapitalny remont i właśnie wtedy odkryto jakie piękne wnętrza się w niej znajdują. Stanowi mieszczański zabytek, mówiący o stylu życia zamożnych mieszkańców w początkach XX wieku. Jest to budynek neogotycki, zbudowany prawdopodobnie przed 1914 rokiem.
Elewacja frontowa kamienicy posiada charakterystyczne pozorne ryzality oraz dwukondygnacyjne wykusze z trójkątnym zwieńczeniem. Posiada ścianę boniowaną z podkreśleniem okien laskowaniami, sterczynami i fryzami arkadowymi. Kamienica zwieńczona jest kamienną maswerkową balustradą oddzielająca od jej mansardowego dachu.
Bramę wjazdową tworzą dwuskrzydłowe żelazne drzwi z zakratowanymi przeźroczami o motywach geometrycznych i maswerkowych. Wewnątrz zachowane są:
- neobarokowa balustrada schodowa, żelazna – sztukaterie, malunki ścienne,
- artystyczna neobarokowa stolarka (np. w supraportach drzwi).
Ze względu na bogactwo zdobień budynek stanowi cenny zabytek dziedzictwa kulturowego.
Kamienica figuruje w rejestrze zabytków i podlega całkowitej ochronie konserwatorskiej.
W galerii prezentowane były cztery wystawy stałe:
- „Sztuka okresu Młodej Polski”, na której prezentowane są prace najwybitniejszych twórców epoki, m.in. Jacka Malczewskiego, Włodzimierza Tetmajera, Ferdynanda Ruszczyca, Konrada Krzyżanowskiego, Józefa Mehoffera, o różnej tematyce: pejzażowej, wiejskiej, historycznej oraz portrety;
- „Polska sztuka awangardowa i nowoczesna”, na której prezentowana jest sztuka okresu międzywojennego i dokonania artystów powojennych, w tym: prace środowiska awangardy z lat 1918–1939 (m.in. Andrzeja Pronaszki, Tymona Niesiołowskiego, Jerzego Fedkowicza, Eugeniusza Zaka, Romana Kramsztyka, Rafała Malczewskiego, Władysława Krzyżanowskiego, Jana Hrynkowskiego), twórczość artystów z kręgu I i II Grupy Krakowskiej oraz Grupy Młodych Plastyków (m.in. obrazy Saszy Blondera, Adama Marczyńskiego, Jonasza Sterna, Jerzego Nowosielskiego, Marii Jaremy, Tadeusza Brzozowskiego, Jadwigi Maziarskiej, Kazimierza Mikulskiego), obrazy twórców działających w II poł. XX w., reprezentujących różnorodne kierunki, nurty i postawy artystyczne (m.in. dzieła Tymona Niesiołowskiego, Stefana Gierowskiego, Henryka Stażewskiego, Rafała Pomorskiego, Ludwika Maciąga, Mariana Michalika). Osobne miejsce na wystawie poświęcone jest Tadeuszowi Kantorowi;
- „Sztuka XIX i I poł. XX w.”, na której przedstawiony został dorobek artystów działających w Częstochowie, a wśród nich zarówno prace anonimowych XIX-wiecznych twórców cechowych, jak i artystów młodszego pokolenia, otwartych na nowe kierunki w sztuce, którzy doskonalili swoje umiejętności warsztatowe w renomowanych uczelniach artystycznych w kraju i za granicą;
- „Galeria Jerzego Dudy-Gracza”, artysty malarza, który urodził się w Częstochowie, przestawiająca całokształt jego twórczości.
Jeżeli chodzi o Muzeum Częstochowskie – galeria znajduje się w strukturach Muzeum Częstochowskiego, nie prezentowane są w niej jednak , na chwilę obecną, żadne wystawy – jest ono jedną z najstarszych instytucji muzealnych w Częstochowie, funkcjonuje bowiem od 1905 r. Jego siedziba mieści się w jednym z najbardziej reprezentacyjnych budynków w mieście – wzniesionym w 1828 r. późnoklasycystycznym ratuszu. Głównym zadaniem muzeum jest dokumentowanie dziedzictwa i przeszłości nie tylko Częstochowy, ale również całej Polski. W jego zbiorach znajdują się:
- polskie i regionalne malarstwo, w tym m.in. dzieła Malczewskiego, Weissa, Cybisa, Axentowicza oraz bogaty zbiór polskiej sztuki graficznej;
- kolekcja polskiej sztuki dewocyjnej;
- ekspozycja z zakresu regionalnej kultury ludowej;
- ekspozycja broni, monet i medali;
- ekspozycja owadów;
- ekspozycja archeologiczna.
Swoje zbiory muzeum prezentuje, poza siedzibą główną i opisywaną Galerią Malarstwa i Rzeźby, w następujących obiektach: Pawilonie Wystawowym i Pawilonie Etnograficznym w Parku im. St. Staszica, Muzeum Pielgrzymowania, Domu Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej, Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Parku St. Staszica oraz Rezerwacie Archeologicznym.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Historia
Zabytkowa kamienica, w której mieściła się galeria, została wzniesiona na początku XX w., około 1913 r