Opis
Kościół pw. św. Józefa Rzemieślnika jest świątynią parafialną rzymskokatolickiej parafii pod tym samym wezwaniem, która należy do dekanatu Częstochowa, znajdującego na terenie archidiecezji częstochowskiej, która została erygowana w 1910 r.
Obecny architektoniczny projekt kościoła opracowali dwaj architekci: Stefan Szyller i Wiesław Kononowicz. Klejnotem sanktuarium jest niewątpliwie królewska Kaplica Adoracji Najświętszego Sakramentu, zbudowana na planie ośmioboku, którą wspiera osiem stiukowych kolumn przykrytych kopułą. Różowogranitowa posadzka, złocisty trawertyn z Działoszyna, z którego wykonany jest neorenesansowy ołtarz ozdobiony kolumnami, pozłocona mandorla ze stu pięćdziesięcioma różami i aniołkami adorującymi Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, tworzą niepowtarzalny klimat do modlitwy. Na uwagę w kościele zasługuje również starożytny obraz św. Józefa, przez wieki czczony na ziemi wieluńskiej. Obok niego umieszczone są dwie barokowe figury archanioła Gabriela i Michała, którzy z uniesionymi mieczami wzywają do walki ze złym duchem. Ponadto warte uwagi są: bizantyjska polichromia na głównej ścianie i kopuły nad retabulum św. Józefa oraz barokowy obraz św. Barbary umieszczony w transepcie po lewej stronie.
Od 1984 r. w świątyni odprawiana jest w każdą drugą niedzielę miesiąca msza św. za Ojczyznę, na której w latach 80. gromadziły się rzesze wiernych z całego miasta, zwłaszcza osób związanych z ruchem solidarnościowym. Do kościoła przybywają liczne pielgrzymki grup modlitewno-pokutnych z całej Polski. Pomocnicy Maryi Matki Kościoła odbywają tu swoje dni skupienia, młodzież z Ruchu „Światło-Życie” organizuje dni wspólnoty. Św. Józefa na Rakowie ukochali również artyści pochodzący z Częstochowy, którzy przybywają tutaj na swoje doroczne Zaduszki Artystyczne oraz rzemieślnicy z miasta.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Historia
Parafia pw. św. Józefa Rzemieślnika został erygowana w 1910 r. przez biskupa wrocławskiego Stanisława Zdzitowieckiego, poprzez jej wydzielenie z parafii pw. św. Zygmunta. Oprócz Rakowa obejmowała wówczas wsie: Błeszno, Bugaj, Kręciwilk, Podbucze, Wrzosowiak, Prędziszów, Bernatowiznę, Kucelin, Łąki i część Ostatniego Grosza do ulicy Tetmajera, Sosnowej i Źródlanej. W latach 1925–1937 należała do niej także osada fabryczna Wrzosowa, w latach 1929–1937 wsie Wrzosowa i kolonia Wrzosowa-Zaniwie. W 1956 r. południowa część Ostatniego Grosza została przyłączona do parafii św. Antoniego. W kolejnych latach z parafii wydzielono parafie: św. Stanisława BM (1980 r.), N.M.P. Wspomożycieli Wiernych (1981 r.), św. Floriana (1990 r.), św. Melchiora Grodzieckiego (1998 r.), a częściowo bł. Urszuli Ledóchowskiej (1985 r.) i św. Elżbiety Węgierskiej (1987 r.).
Parafia korzystała początkowo z drewnianej kaplicy wzniesionej w 1904 r. z inicjatywy Ryty Mierzwińskiej. Kapliczka ta nie spełniała jednak wymagań okolicznej ludności, więc rok później zastąpiona została większą kaplicą wybudowaną głównie z środków przeznaczonych na ten cel przez hutę Bernarda Hantke. Kaplica okazała się jednak niewystarczająca, w związku z czym w 1913 r. zakupiono grunty pod budowę kościoła i powstały pierwsze plany budowy. Początkowo świątynia miała być zbudowana w stylu neoromańskim, ale plany zaginęły podczas I wojny światowej i nie zostały dotąd odnalezione.
Budowę kościoła rozpoczęto pod kierownictwem ks. Stefana Niedźwiedzkiego 4 maja 1926 r. Świątynię oddano do użytku wiernych w 1928 r. Rok później ks. biskup Teodor Kubina dokonał jej poświęcenia. W 1941 r. Niemcy zarekwirowali i przetopili na broń dzwony kościelne. Nowe dzwony zostały zakupione dopiero w 1950 r.
W 1960 r. oddano do użytku budynek dzisiejszej plebani. W tym samym roku zostały zakupione stacje Drogi Krzyżowej. W 1966 r. ufundowano murowany ołtarz i namalowane zostały freski. Za czasów ks. Zenona Raczyńskiego, proboszcza w latach 1983–1996, zbudowano kaplicę na cmentarzu grzebalnym, przeprowadzono remont organów, podjęto budowę domu katechetycznego, pomalowano wnętrze kościoła i odnowiono malaturę prezbiterium.
W 2000 r. staraniem ks. Bronisława Predera zbudowane zostały arkady oddzielające plac przykościelny od ulicy. Natomiast w 2001 r. w kościele powstała Kaplica Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu. 19 listopada 2002 r., ks. arcybiskup Metropolita Częstochowski oficjalnie podniósł kościół św. Józefa do godności sanktuarium.
Źródło: peuk.fiiz.pl