Opis
Dolina Miłosierdzia rozciąga się na terenie Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (księży pallotynów), gdzie mieści się archidiecezjalne sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Kościół pw. Miłosierdzia Bożego jest świątynią parafialną rzymskokatolickiej parafii pod tym samym wezwaniem, która należy do dekanatu Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej w Częstochowie położonego na terenie archidiecezji częstochowskiej. Na jego bazie ustanowione zostało sanktuarium nazywane powszechnie Doliną Miłosierdzia Bożego, które prowadzone jest przez księży pallotynów.
Pierwotny kościół z lat 40. XX w. został zastąpiony obecnym w 1976 r. Obecnie natomiast trwa budowa nowej świątyni, trwają tutaj prace nad projektem wystroju wnętrza. Zadania tego podjął się ks. Marco Rupnik, jezuita pochodzący ze Słowenii, a pracujący w Centro Aletti, sakralnym Atelier w Rzymie. Jego dzieła można podziwiać zwiedzając kaplice Redemptoris Mater w Pałacu Apostolskim w Watykanie, kryptę, w której złożony został św. o. Pio z Pietrelciny w dolnej części Bazyliki San Giovanni Rotondo, jak również mozaiki w nowym kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Fatimie i w sanktuarium w Lourdes.
W Dolinie Miłosierdzia, obok świątyni parafialnej, znajduje się również Kaplica Polowa, w której umieszczona jest figura Chrystusa Miłosiernego – dar kościoła z Meksyku.
Do Doliny Miłosierdzia przybywają pielgrzymi z Polski i świata. Świadczą o tym liczne wota umieszczone przy obrazie Jezusa Miłosiernego, które pątnicy składają w dowód wdzięczności za otrzymane łaski.
Warto również dodać, iż parafia pw. Miłosierdzia Bożego została ustanowiona w 1960 r. jako jedna z pierwszych, w skali świata, pod takim wezwaniem.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Historia
Historia parafii rozpoczyna się z chwilą przybycia do Częstochowy pallotynów i założenia przy ulicy Kordeckiego domu Zgromadzenia. Wzniesioną wówczas kaplicę zakonną poświęcił ks. biskup Teodor Kubina 18 grudnia 1949 r. Dnia 3 listopada 1952 r. ks. biskup Zdzisław Goliński ustanowił przy tej kaplicy ekspozyturę z obowiązkami i przywilejami parafii. Teren został wyłączony z parafii św. Barbary, Podwyższenia Krzyża Świętego i śś. Apostołów Piotra i Pawła. Pierwszym ekspozytorem z prawem używania tytułu proboszcza został mianowany ks. Edmund Boniewicz SAC. Ekspozyturę tę podniósł do godności parafii ks. biskup Zdzisław Goliński 12 wrzenia 1960 r.
Ks. kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Polski, w 1965 r. nawiedzając świątynię powiedział: „Miejsce to, zwane Doliną Miłosierdzia Bożego, mieszczące w sobie coś z Tatr i Bałtyku, niech z Maryją woła Magnifikat, a miłosierdzie Jego z pokolenia na pokolenie”.
W 1976 r. na miejscu dotychczasowego ciasnego kościoła, zbudowany został nowy, bardziej obszerny i wyższy, nie odbiegający stylem od poprzedniego, gdyż budowa oficjalnie miała charakter tylko kapitalnego remontu.
Metropolita częstochowski ks. arcybiskup Stanisław Nowak w 1992 r. podniósł kościół – ze względu na rolę, jaką pełni w pielęgnowaniu i rozszerzaniu kultu – do godności Archidiecezjalnego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. W 1994 r. wybudowano dużą polową kaplicę, w której umieszczono i poświecono 27 sierpnia 1994 r. figurę Chrystusa Miłosiernego – dar Kościoła w Meksyku dla Kościoła w Polsce. W uroczystości tej udział wzięli m.in. Prymas Polski kardynał Józef Glemp, arcybiskup Stanisław Nowak, biskup Meksyku Jose Maria Hernandez Gonzalez, prowincjał księży pallotynów ks. Lesław Gwarek oraz bardzo liczna rzesza duchowieństwa i wiernych.
16 listopada 1996 r. ks. biskup Antoni Długosz wprowadził do sanktuarium Miłosierdzia Bożego relikwie Drzewa Krzyża Świętego z Jerozolimy.
Od lipca 2000 r. trwa budowa nowej świątyni.
Źródło: peuk.fiiz.pl