Kamienica z malowaną klatką schodową w Częstochowie
437/90 z 18.10.1990
Opis
Na głębokiej działce, otwartej od ulicy, stoją trzy piętrowe oficyny zabudowane w podkowę wokół podwórza. Tylna oficyna sprzed 1900 r. zwrócona jest frontem do niezrealizowanej ulicy równoległej do Kopernika. Boczne oficyny wzniesione zostały po 1905 r. Oficyna tylna posiada szeroką przejazdową sień z dwuskrzydłową drewnianą bramą.
Klatka schodowa nakryta jest eklektycznym stropem z fasetą. Strop zdobiony sztukateriami imitującymi kasetony i belkowanie. Podesty schodów wykładane są wzorzystymi płytkami ceramicznymi. Balustrady schodów wykonane są z kutego żelaza o rozbudowanych motywach ceowych.
Malowidła ścienne na klatce schodowej zostały wykonane w 1901 r. przez malarza częstochowskiego Alfreda Wolańskiego. Na stropie autor umieścił pięciopolowy plafon z przedstawieniami o motywach mitologicznych, symbolicznych i heraldycznych. W środkowym polu zobaczyć można półnagą kobietę z pękiem kwiatów w ręce, prawdopodobnie to Flora. W trójkątnych narożnych polach dojrzymy malowidła symbolizujące Dzień i Noc oraz Świt i Zmierzch. Na kartuszach namalowane są herby Doliwa Dobruckich, a na drugim monogram J.D.
Na bocznych ścianach klatki schodowej są już nieco zatarte kartusze z popiersiami damy z wachlarzem oraz mężczyzny w niezidentyfikowanym mundurze.
Przy ścianie oficyny wschodniej od strony podwórza znajduje się zdrój przyścienny w przełomu XIX/XX w., eklektyczny, żeliwny. Posiada główki kobiece i męską oraz kran osadzony w lwiej głowie.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Historia
Pierwszym właścicielem kamienicy był Jan Dobrucki, dyrektor banku w Częstochowie, następnie rodzina Kieszczyńskich, a obecnie ich spadkobierców Klimeckich.
Źródło: peuk.fiiz.pl