Opis
Częstochowa chwali się pięknymi tradycjami muzycznymi, które związane są z klasztorem na Jasnej Górze. Obecnie jednym z najważniejszych miejsc na mapie muzycznej miasta i Polski jest Filharmonia Częstochowska. Jej początki sięgają wiosny 1945 roku. W marcu, jeszcze podczas trwania działań wojennych, muzycy częstochowscy dali koncert w gmachu Teatru Miejskiego. Wkrótce orkiestra otrzymała pierwszą siedzibę, w budynku przy ul. Dąbrowskiego 16, gdzie funkcjonowała do połowy lat 60. Już w latach 50. podjęto starania o wzniesienie własnej, przystosowanej do działalności koncertowej, budowli. Dzięki ofiarności mieszkańców Częstochowy i energii dyrektora administracyjnego, Dionizego Krzepczaka, stanęła ona przy ówczesnej ul. Konkiela - obecnej Wilsona. Wykorzystano fundamenty spalonej przez hitlerowców częstochowskiej synagogi. Projekt architektoniczny opracował Tadeusz Gawłowski – krakowski twórca wielu obiektów sakralnych, użyteczności publicznej czy bloków mieszkalnych. W 1965 roku filharmonicy przeprowadzili się do gmachu, który zgodnie określono jako ładne rozwinięcie wzorów modernistycznych, w duchu mistrza Le Corbusiera. Niektórzy dopatrują się w budynku filharmonii cech stylu zwanego brutalizmem. O świetną akustykę dwóch sal koncertowych (dużej i kameralnej) zadbał inżynier Witold Straszewicz. Od momentu uroczystego otwarcia gmach był znany jako Dom Kultury „Filharmonia”. W latach 70., z chwilą utworzenia województwa częstochowskiego, orkiestrę przemianowano na Państwową Filharmonię Częstochowską. Filharmonia Częstochowska jest organizatorem wielu prestiżowych festiwali, zapewnia również oprawę muzyczną największym wydarzeniom kulturalnym i religijnym w mieście.
Źródło: slaskie.travel
Historia
Filharmonia Częstochowska rozpoczęła swoją działalność w 1945 r. koncertem inauguracyjnym, który odbył się w marcu tego roku w Teatrze Miejskim. Przez kolejnych 20 lat jej siedzibą był dom przy ulicy Dąbrowskiego 16. Już w 1954 r. podjęto jednak starania o budowę sali koncertowej. W 1965 r. filharmonia otrzymała swoją nową siedzibę pn. „Dom Kultury Filharmonia”, w której mieści się do dnia dzisiejszego. Odtąd do Częstochowy chętniej przyjeżdżali wybitni dyrygenci i soliści, występowały także zespoły zagraniczne, m.in.: Lozańska Orkiestra Kameralna czy Moskiewska Orkiestra Symfoniczna. Poza tradycyjnymi formami koncertów symfonicznych, kameralnych i szkolnych, orkiestra stała się gospodarzem i organizatorem trzech festiwali: Polskiego Festiwalu Skrzypcowego, Ogólnopolskiego Festiwalu Jeunesses Musicales „Pro Musica” i Festiwalu Muzyki Młodzieżowej. Dwa pierwsze przez wiele lat były kontynuowane.
Po utworzeniu w 1976 r. województwa częstochowskiego, orkiestra zyskała rangę filharmonii. W 1984 r. został powołany do życia nowy festiwal – „Ars Chori”, którego miejsce w 1991 r. zajął Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” (obecnie organizowany przez Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”). Na przełomie wieków powstały kolejne imprezy: Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana oraz Częstochowskie Spotkania Gitarowe. W ramach poszerzenia i uatrakcyjnienia oferty repertuarowej, w latach 1998–2002 przy Filharmonii Częstochowskiej działała Scena Operowo-Operetkowa, w ramach której odbyły się premiery m.in.: G. Donizettiego „Don Pasquale”, S. Moniuszki „Straszny dwór” i „Halka”, W. A. Mozarta „Wesela Figara”. Natomiast w 2001 r. pod nazwą „Scena eksperyment” odbyła się premiera „Panny Julii” A. Strindberga, w której zostały połączone dwa rodzaje sztuki: teatr i muzyka.
Od marca 2010 dotychczasowy gmach Filharmonii Częstochowskiej jest modernizowany i rozbudowywany w ramach projektu dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Źódło: peuk.fiiz.pl