Opis
Figura świetego wykonana jest z piaskowca. Jest to rzeźba rokokowa pochodząca z II połowy XVIII wieku. Posąg ma charakter kolumnowy. Zabytek otoczony jest zdobionym, kutym z metalu ogrodzeniem.
Kolumnę otacza piękne parkowe starodrzewie.
Wystawiono ją Jasnej Górze w 1804 roku z okazji zatwierdzenia kultu Świętego Prokopa przez Stolicę Apostolską. Autorem rzeźby jest Wojciech Rojowski – przedstawiciel nurtu rokokowego w rzeźbie krakowskiej II połowy XVIII wieku.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Historia
Św. Prokop to urodzony w Czechach, w XI wieku, nauczyciel, pustelnik i opat klasztoru Benedyktynów. Słynący z trafnych przepowiedni i cudów. W XIX wieku został ogłoszony świętym przez Piusa VII. W Czechach jest patronem górników. Święty Prokop jako pustelnik żył w jaskini w Dalejach, a od 1009 roku w lasach nad rzeką Sazawą. Prokop zmarł 25 marca 1053 roku w założonym przez siebie klasztorze w Sazawie. Kult św. Prokopa zatwierdził papież Innocenty III w 1204 roku. Prokop jest jednym z patronów Czech oraz górników, zwłaszcza wydobywających kruszce, rolników i rycerzy. Przedstawia się go w stroju zakonnym, z berłem w prawej i księgą w lewej dłoni, niekiedy też unosi się nad nim ognista kula.
Źródło: peuk.fiiz.pl