Dawna mykwa w Częstochowie
A/143/05 z 24.02.2005
Opis
Mykwa zbudowana jest w stylu eklektycznym o cechach neoromańskich. Całość pierwotnego założenia składała się z budynku głównego i trzech oficyn podwórzowych. Obiekt posiadał elewacje w całości ceglane, później wtórnie częściowo zostały otynkowane.
Budynek frontowy zbudowany jest na planie prostokąta. Bryła jest zwarta, dach czterospadowy, niski. Budynki oficyn zbudowane również na planach prostokąta.
Elewacja budynku głównego została odnowiona. Jednak nadal wnętrza czekają na renowację.
Wszystkie obiekty dawnej łaźni są murowane z cegły. Budynek główny jest w całości podpiwniczony.
We wszystkich wnętrzach obu kondygnacji zachowały się ceramiczne podłogi oraz ściany wyłożone płytkami do wysokości 1,5 m.
Wtórne adaptacje budynku spowodowały wprowadzenie wielu zmian w pierwotnym podziale pomieszczeń jak również pozbawiły obiekt pierwotnego wyposażenia i wystroju.
***
Dzięki staraniom Stowarzyszenia Historycznego Żydów Miasta Częstochowy planowana jest budowa Centrum Kultury Żydowskiej − Mykwa. Centrum ma powstać dzięki pomocy finansowej instytucji samorządowych, środkom unijnym i innym fundatorom.
W centrum planowane jest utworzenie:
- Muzeum Kultury Żydowskiej,
- schroniska młodzieżowego do obsługi Marszu Żywych,
- restauracji koszernej,
- gimnazjum hebrajskiego,
- galerii,
- sali filharmonicznej.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Historia
Obiekt zbudowany został jako dom Gminy Żydowskiej. Według tradycji pełnił funkcje łaźni żydowskich. Do 1964 r. pełnił funkcję siedziby Kongregacji Wyznania Mojżeszowego w Częstochowie. Później został opuszczony przez Gminą Żydowską i był wielokrotnie adaptowany przez kolejnych dzierżawców na funkcje handlowe, usługowe i mieszkalne.
Źródło: peuk.fiiz.pl