Opis
Postument: Podstawa składa się z trzech elementów. Najszersza, dolna część mieści na froncie zapis fundacyjny: Fundator: Franciszek Wyrobek i żona jego Maryanna. Proszą o pacierz i zdrowaś za dusze zmarłych. 1895
. Dolny element przechodzi skosem w niski, środkowy element podstawy. Na nim płyta o podwójnym esowatym profilu. Górna część podstawy wysoka, pod gzymsem obwiedziona listwą. Na jej froncie profilowana płycina zwieńczona ostrym łukiem i dopełniona do prostokąta. W niej inskrypcja: Wy wszyscy, którzy idziecie przez drogę przypatrzcie się, jeżeli jest boleść jako boleść moja (zatarte)
[Lamentacje 1.12]. Gzyms cokołu daszkowy, do dołu zwężający się łukiem. Cokół niski, nieco szerszy od górnej części podstawy. W nim płytka wnęka na figurę, zwieńczona ostrołukowo z ząbkami w narożnikach. W dolnej części cokołu zamontowana metalowa lampka. W górze cokół obwiedziony listwą. Gzyms cokołu stanowi pomniejszoną kopię gzymsu podstawy.
Figury: We wnęce cokołu mała figurka Matki Bożej z rękami złożonymi na piersiach.
Krzyż: Krzyż na stopce z wklęską. Belki krzyża fazowane, z ostrogami. Ramiona zakończone prosto. Metalowa figura Chrystusa z dłońmi lekko zaciśniętymi. Blaszany kartusz INRI w układzie poziomym, silnie falowany.
Otoczenie: Krzyż stoi obok chodnika, w pasie przydrożnych drzew, na wybrukowanym placyku. Otoczony jest ozdobnym metalowym płotkiem. Krzyż stoi w cieniu dwóch starych lip.
Źródło: przydrozne.eu