Dworzec kolejowy w Czechowicach-Dziedzicach
A/407/13 z 2 sierpnia 2013
Opis
Czechowice-Dziedzice – stacja kolejowa w Czechowicach-Dziedzicach, w województwie śląskim, w Polsce. Znajduje się na wysokości 263 m n.p.m.
W roku 2018 stacja obsługiwała ok. 1100 pasażerów na dobę.
Historia
Dworzec kolejowy początkowo planowano zbudować we wsi Zabrzeg, lecz budowie dworca sprzeciwiły się władze, argumentując możliwym brakiem pracowników w gospodarstwach. Dworzec kolejowy w 1855 roku wybudowano w Dziedzicach na odcinku Bogumin - Dziedzice austriackiej Kolei Północnej. Stacja posiada trzy perony z zadaszeniem. Charakterystyczny styl budynku jest niemal identyczny z budynkiem starego dworca w Bielsku, który wzniesiono w tym samym okresie. Rok wcześniej została wybudowana parowozownia będąca jednym z pierwszych i najnowocześniejszych zakładów w południowej Polsce.
W 1942 roku w nastawni dysponującej oraz trzech wykonawczych zamontowano urządzenia elektromechaniczne firmy Scheidt & Bachmann.
24 czerwca 2009 roku stacja została zalana wskutek ulewnych deszczy nad południową częścią województwa śląskiego. 5 kwietnia 2011 roku doszło do wykolejenia składu towarowego, co skutkowało uszkodzeniem torowiska oraz zadaszenia nad peronem pierwszym. Według kategoryzacji PKP dworzec ma kategorię C. Dworzec 2 sierpnia 2013 roku został wpisany do rejestru zabytków.
W październiku 2019 podpisano umowę na remont generalny stacji wraz ze szlakiem do przystanków Goczałkowice Zdrój i Zabrzeg.
18 kwietnia 2020 PKP podpisały z pracownią architektoniczną GPVT umowę na opracowanie projektu remontu dworca.
Źródło: wikipedia.pl