Opis
Oficjalne otwarcie Muzeum Protestantyzmu, zajmującego się prezentacją życia duchowego oraz kultury materialnej cieszyńskiej społeczności ewangelickiej na przestrzeni dziejów, odbyło się w 2009 r. i było jednym z elementów obchodów jubileuszu 300-lecia wyznaczenia miejsca pod budowę cieszyńskiego kościoła Jezusowego. Uroczysta inauguracja została połączona z prezentacją wystawy stałej pod tytułem „Z dziejów luteranizmu na Śląsku Cieszyńskim”. Jej autorami są Marcin Gabryś i Maciej Oczkowski, który podczas otwarcia muzeum został przez ks. proboszcza Janusza Sikorę mianowany jego pierwszym kustoszem.
Inauguracyjna ekspozycja przedstawiona przez Muzeum Protestantyzmu ma charakter stały i ukazuje historię cieszyńskich ewangelików w układzie chronologicznym. Wystawione na niej książki i rękopisy pochodzą ze zbiorów Biblioteki i Archiwum im. Tschammera, a eksponaty muzealne z Muzeum Protestantyzmu lub z depozytów.
Pierwsza sala prezentuje dzieje luteranów od wprowadzenia przez księcia Wacława III Adama w poł. XVI w. wyznania augsburskiego, jako dominującego w Księstwie Cieszyńskim, poprzez okres kontrreformacji w XVII w., aż do momentu wyznaczenia w 1709 r. w Cieszynie miejsca pod budowę kościoła Jezusowego. Następny dział obejmują muzealia związane z budową tegoż kościoła oraz szkoły ewangelickiej przy nim działającej, a także przedmioty związane z życiem religijnym zboru. Ważne miejsce na wystawie zajmują także dokumenty związane z historią działającej w XVIII i XIX w. szkoły ewangelickiej. Ostatnia część ekspozycji obejmuje historię kościoła Jezusowego w XIX i XX w. Cennym eksponatem muzealnym jest stojący również w ostatniej sali ekspozycyjnej fotel, na którym siedział cesarz Franciszek Józef I Habsburg podczas swojego pobytu w kościele Jezusowym. Na szczególną uwagę w Muzeum Protestantyzmu zasługuje ponadto pierwsza drukowana historia kościoła Jezusowego, napisana przez Jerzego Fryderyka Erdmanna Klettego z Klettenhofu z okazji 100-lecia wyznaczenia miejsca pod budowę kościoła Jezusowego. Została ona wydana w 1809 r. w dwóch wersjach językowych.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Historia
Pomysł utworzenia muzeum prezentującego dorobek i wkład luteranów w rozwój Śląska Cieszyńskiego rozwijał się wśród cieszyńskich ewangelików od bardzo dawna. Niestety, z uwagi na brak funduszy, swojej realizacji doczekał się dopiero w 2009 r. Wcześniej jednak bogate zbiory, pochodzące głównie z Biblioteki im. Tschammera, były wielokrotnie prezentowane na wielu wystawach czasowych, zarówno w samym Cieszynie, jak i na terenie całego Śląska, a także poza granicami Polski.
Utworzenie drugiego w Polsce (po Mikołajkach na Mazurach) muzeum poświęconego historii ewangelicyzmu stało się możliwe dzięki finansowemu wsparciu udzielonemu ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w związku z realizacją projektu Ochrona i konserwacja cieszyńskiego dziedzictwa piśmienniczego, do którego cieszyńska parafia ewangelicko-augsburska przystąpiła w kwietniu 2007 r. Początkowo zamierzano powołać profesjonalną instytucję naukową pod nazwą Muzeum Protestantyzmu, która miała sprawować opiekę nad wszystkimi zbiorami historycznymi, a więc bibliotecznymi, archiwalnymi i muzealnymi należącymi do parafii. Ostatecznie ze względu na to, że zbiory biblioteczne i archiwalne funkcjonowały już w środowisku naukowym jako Biblioteka im. Tschammera, zadecydowano o utworzeniu dwóch osobnych instytucji, z których pierwsza pod nazwą Biblioteka i Archiwum im. Tschammera zajmuje się gromadzeniem, opracowaniem i udostępnianiem zbiorów bibliotecznych i archiwalnych, druga pod nazwą Muzeum Protestantyzmu sprawuje opiekę nad zbiorami muzealnymi.
Dzięki trzem pięknym pomieszczeniom ekspozycyjnym, wyposażonym w sprzęty pozwalające na stworzenie eksponatom optymalnych warunków przechowywania oraz ich wyposażeniu w profesjonalny sprzęt wystawienniczy, parafia uzyskała także możliwość udostępniania wszystkich swoich zbiorów bibliotecznych, archiwalnych i muzealnych. Z kolei Cieszyn otrzymał dodatkowy, ważny punkt na turystycznym szlaku miasta, który już w pierwszym roku swojej działalności odwiedziło ponad 2 tys. osób z Polski i z zagranicy.
Źródło: peuk.fiiz.pl