Opis
Muzeum to kompletna stara drukarnia typograficzna, gdzie zachował się charakterystyczny klimat dawnych czasów. To jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie cały zgromadzony sprzęt jest w pełni sprawny. Można tu zobaczyć nie tylko różne maszyny i urządzenia, ale też poznać ich zastosowanie w dawnych drukarniach. W czasie zwiedzania śledzimy kolejne etapy powstawania druku dawną, archaiczną metodą: od ręcznego układania tekstu z zastosowaniem pojedynczej litery, późniejsze składanie i odlewanie na skomplikowanej maszynie, odbijanie na papierze, do końcowego etapu łączenia w postać książki.
Kronika Szlakowa
Muzeum to ślad-pamiątka po największej drukarni w Monarchii austriacko-węgierskiej. Od 1806 roku należała do rodziny Prochasków, którzy przyczynili się do popularyzacji drukarstwa na Śląsku Cieszyńskim. Udało się zachować żywą, typograficzną drukarnię z całym bogactwem czcionek, matryc, maszyn odlewniczych oraz introligatorskich. Podczas warsztatów graficznych każdy może własnoręcznie przygotować matrycę z tekstem lub rysunkiem, a następnie wytłoczyć z niej, za pomocą starej prasy drukarskiej, odbitkę na papierze.
Ćieszyn: http://www.zabytkitechniki.pl/Poi/Pokaz/1695
Historia
Historia cieszyńskiego muzeum związana jest z założoną w 1992 r. firmą PRODRUK, której działalność z uwagi na jej małą opłacalność została zawieszona, a na bazie której rozpoczęto przygotowania do stworzenia muzeum drukarstwa. W 1996 r. firma przekazała nieodpłatnie Miastu Cieszyn zabytkowe urządzenia drukarskie z przeznaczeniem na wyposażenie Muzeum Drukarstwa. Okazało się jednak, że Miasto nie jest przygotowane do utworzenia tego rodzaju instytucji i w związku z tym prowadzenie Muzeum Drukarstwa powierzono Prodrukowi. W 2003 r. odbyło się spotkanie założycielskie stowarzyszenia o nazwie Muzeum Drukarstwa w Cieszynie, które przejęło obowiązki związane z prowadzeniem i rozwojem placówki muzealnej. Dzięki otrzymanej dotacji z UE wyremontowano wnętrza muzeum oraz przeprowadzono szereg czynności o charakterze promocyjnym.
Dzieje cieszyńskiego drukarstwa sięgają początków XIX w., kiedy to w 1806 r. do Cieszyna z Opawy przybył drukarz Fabian Beinhauer. Za sprawą Tomasza Prochaska, który w tym samym roku nabył od Beinhauera drukarnię, Cieszyn stał się drugim miastem na austriackim Śląsku, w którym rozpoczął się rozwój drukarstwa. To właśnie Prochaskowie, w 1848 r. zaczęli drukować pierwszą gazetę w języku polskim – „Tygodni Cieszyński”. Założyli także swoją filię w Bielsku oraz otworzyli w Cieszynie księgarnię, która mieściła się przy Rynku 6 i która oferowała coraz liczniejszym czytelnikom literaturę piękną, książki modlitewne i śpiewniki, poradniki praktyczne i gospodarcze oraz różne kalendarze. Przedstawicielstwa w Wiedniu i Lipsku rozprowadzały cieszyńskie wydawnictwa coraz dalej, dzięki czemu zdobywały one uznanie w całej Europie. Na wystawach międzynarodowych w Londynie i Paryżu książki z Cieszyna uzyskały wyróżnienia, a sama drukarnia w 1883 r. uzyskała tytuł „cesarsko królewskiej drukarni nadwornej i wydawnictwa”. Na przełomie XIX/XX w Cieszynie działało już kilka drukarń.
Rozwój cieszyńskiego drukarstwa w znacznym stopniu przyczynił się do rozwoju kulturalnego miasta, stając się niezwykle ważnym elementem dziedzictwa jego przeszłości, które – dzięki istnieniu Muzeum Drukarstwa – udało się ocalić od zapomnienia.
Źródło: peuk.fiiz.pl