Opis
Postument: Podstawa na rzucie krzyża, dwuczęściowa, schodkowa. Dolny schodek jest wyższy. Na postawie gruba płyta zwężająca się kowadełkowo ku cokołowi. Cokół szeroki, ujęty w obszerne woluty zdobione roślinnymi motywami. Na froncie cokołu kartusz bogato zdobiony w formie roślinne i ptakami. W polu kartusza łacińska inskrypcja: ADORATE HIC EST PER OVENI… SALVI FACTI ESTIS
. Cokół zwieńczony grzybkowym gzymsem podkreślonym listwą, z wyciętymi narożnikami.
Figury: Na stopce krzyża płaskorzeźbiona postać Matki Bożej Bolesnej. Maria w kontrapoście, w dramatycznym geście splata ręce przy lewym boku. Głowa odchylona w tył.
Krzyż: Krzyż na obszernej stopce, ujętej z obu stron w jednostronne woluty. Boki stopki zdobione herbowymi reliefami. Stopka zwieńczona prostym gzymsem. Krzyż lekko zwęża się ku górze. Ramiona krzyża zakończone w zaokrągloną strzałkę. Płaskorzeźbiona figura Chrystusa z zaciśniętymi dłońmi i promienistą aureolą. Kamienny kartusz INRI w układzie poziomym, z wywiniętą górną krawędzią i rozdwojoną krawędzią dolną. Krawędzie krzyża zdobione żebrowaniem.
Otoczenie: Krzyż stoi przy ścianie kaplicy Krzyża Świętego, na terenie dawnego cmentarza. Podniesiony na dwóch obszernych płytach, ogrodzony ozdobnym, metalowym ogrodzeniem.
Źródło: peuk.fiiz.pl