Opis
„Cieszyńska Wenecja to nazwa pochodząca od malowniczo usytuowanych małych domków nad kanałem wodnym „Młynówka". To urokliwe miejsce przyciąga zaciekawionych turystów oraz tych, którzy szukają ustronnego miejsca na romantyczne wieczorne spacery. Kojący szum Młynówki, wąskie brukowane uliczki i domki niczym z bajki o siedmiu krasnoludkach – to właśnie ulica Przykopa.
Dzieje Cieszyńskiej Wenecji ściśle wiążą się z kanałem Młynówka, którego początki sięgają XVI wieku. Najwcześniejszy dokument wskazuje na rów o charakterze obronnym, otaczającym Wzgórze Zamkowe, wzdłuż którego osiedlali się rzemieślnicy tacy jak tkacze, garbarze, sukiennicy, białoskórnicy i kowale.
W XVII wieku ten wąski na półtora metra kanał poprzecinany mostkami prowadzącymi do uroczych domków, służył przede wszystkim napędzaniu wielkiego koła młyńskiego oraz spływom drewna do cieszyńskiego tartaku. W II połowie XX wieku, z Młynówki korzystało także wiele zakładów, czerpiąc z niej wodę do celów przemysłowych oraz traktując ją jako zbiornik wód odpadowych.
W latach 90. XX wieku Młynówka straciła swoje gospodarcze zastosowanie i zaczęła zapisywać się na kartach historii jako miejsce zabytkowe pod urokliwą nazwą Cieszyńskiej Wenecji. Dziś niektóre z domków dawnych rzemieślników zapraszają turystów jako knajpki lub restauracje, i choć Cieszyńskiej Wenecji brakuje jeszcze należytej opieki, tak magiczna atmosfera panuje tylko tutaj.”
Źródło: peuk.fiiz.pl