Opis
W sąsiedztwie ruin zamku w Chudowie (gm. Gierałtowice, pow. gliwicki) rośnie sobie wiekowa topola kanadyjska. I może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że w środku jest wypróchniała i do pustego wnętrza wstawiono trzy drewniane niewielkie stoliki, dwie ławy i dwa krzesła.
To topola „Tekla”. Według informacji umieszczonej na tablicy obok drzewa, topola kanadyjska (Populus canadensis) to hybryda powstała ze skrzyżowania rodzimej euroazjatyckiej topoli czarnej z topolą amerykańską, zaś pierwsze takie mieszańce wyhodowano we Francji na początku XVIII w. W kategorii wiekowej nie może więc konkurować z opisanymi wyżej drzewami, za to wielkość ma imponującą. Wg pomiaru z maja 2013 r., chudowska topola jest najgrubszą jednopienną topolą kanadyjską w Polsce i ma 724 cm obwodu i 230 cm średnicy. W kategorii grubości wszystkich polskich drzew „Tekla” zajmuje 36 miejsce, a w kategorii wysokości (31,50 m) plasuje się na 92 miejscu w Polsce.
Dziupla wewnątrz drzewa również należy do największych w Polsce. Topola nadal szybko rośnie i ma szansę przesunąć się w rankingu przed znajdujące się obecnie przed nią, ale wolniej rosnące drzewa innych gatunków.
Do Chudowa przyjeżdża się jednak nie dla topoli, ale atrakcji kulturowych wsi, zwłaszcza ruin zamku oraz dla organizowanych w sezonie letnim różnego rodzaju eventów: pokazów rycerskich, festiwali, jarmarków.
Źródło: slaskie.travel