Opis
Opis
Muzeum „Zamek Chudów” ma charakter archeologiczny. Znajduje się na terenie zrekonstruowanego XVI-wiecznego zamku wzniesionego przez Jana Gierałtowskiego. Jego zbiory powstały w wyniku badań archeologicznych prowadzonych przez fundację „Zamek Chudów”, które jest również inicjatorem i wykonawcą rekonstrukcji samej budowli. Stała wystawa prezentowana jest w następujących pomieszczeniach:
- piwnicy wieży, w której mieści się wystawa archeologiczna – można tutaj zobaczyć zrekonstruowane naczynia ceramiczne, fragmenty średniowiecznej studni;
- kondygnacja wejściowa (zrekonstruowany system ryglowania bramy);
- I piętro wieży (zrekonstruowany kominek, model zamku);
- II piętro wieży (wystawa dawnych zdjęć zamku);
- III piętro wieży (rekonstrukcja pomieszczenia mieszkalnego, XVI-wieczna latryna);
- IV piętro wieży (wystawa muzealna prezentująca kafle piecowe z zamku);
- dziedziniec, na którym podziwiać można ekspozycję reliktów murów i filarów odkrytych podczas wykopalisk oraz studnię);
- lapidarium, w którym zgromadzone są fragmenty detali architektonicznych odkrytych podczas prac;
- rekonstrukcja bojowego wozu husyckiego.
Muzeum posiada własne pracownie, z których najważniejszą jest pracownia konserwatorska. Specjalizuje się ona w rekonstruowaniu ceramiki z fragmentów pozyskanych podczas badań archeologicznych. To właśnie dzięki jej pracy możliwe było powstanie całej kolekcji muzealnej. Za swój największy sukces pracownia uważa rekonstrukcję średniowiecznego pieca kaflowego, który obecnie ustawiony jest we wnętrzu przyzamkowej „Oberży pod św. Jerzym”.
Muzeum to – poza działalnością wystawienniczą – bogata działalność edukacyjna. W swojej ofercie placówka posiada lekcje muzealne o tematyce archeologicznej, a także warsztaty ceramiczne.
Źródło: peuk.fiiz.pl