Opis
Izba Regionalna „łod Starki” to jedna z największych atrakcji Chudowa i okolic. Założona i prowadzona przez pasjonatkę Śląska – Monikę Organiościok – przyciąga wszystkich zainteresowanych dawnym życiem i kulturą tego niezwykłego pod względem etnograficznym regionu. Zgromadzono w niej liczne eksponaty, pochodzące w większości z XIX i XX w. będące przedmiotami użytkowanymi na co dzień przez naszych pradziadów. Wiele z nich pochodzi z domu rodzinnego pani Moniki, dużą jednak część ofiarowali na cele muzealne mieszkańcy Chudowa i okolic. Ekspozycja, zorganizowana w formie rekonstrukcji śląskiej izby, pozwala młodym pokoleniom na żywo zobaczyć, jak się żyło i pracowało w czasach, gdy nie było lodówek, automatycznych pralek, zmywarek i komputerów, a wszystkie czynności domowe wymagały zręczności i pracy fizycznej. Trudno tutaj wymienić wszystkie eksponaty, które można w izbie zobaczyć.
Izba zajmuje trzy pomieszczenia. W głównym zgromadzone zostały przedmioty codziennego użytku. Na szczególną uwagę zasługują m.in. ponad 100-letnie wyciskarki do owoców (przodkowie dzisiejszych sokowirówek) oraz wirówki do miodu, używane niegdyś przez pszczelarzy do ściągania miodu z plastrów. Ciekawym eksponatem jest również stara XIX-wieczna kasa, zastąpiona współcześnie przez kasy fiskalne. Niezwykle oryginalna jest także kolekcja kalendarzy, z których najstarszy pochodzi z 1939 r. Ponadto zobaczyć tutaj można elementy typowego umeblowania śląskiego domu, zabawki dziecięce, naczynia kuchenne, elementy wyposażenia łazienki i wiele, wiele innych.
Izba Regionalna „łod Starki” to kolejny przykład niezwykłej atrakcji turystycznej, która powstała tylko i wyłącznie dzięki zaangażowaniu i pasji mieszkańców województwa.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Historia
Izba Regionalna „łod Starki” powstała w 2004 r. z inicjatywy pani Moniki Organiościok – finalistki konkursu „Po naszemu, czyli po Śląsku” w edycji 1993 r. Jej uroczyste otwarcie, przy udziale licznie zaproszonych gości, nastąpiło 22 lutego 2004 r. W tym wielkim dniu obecni tutaj byli m.in. promotor gwary śląskiej i pomysłodawca konkursu „Po naszemu, czyli po śląsku” – Maria Pańczyk, wójt gminy Gierałtowice oraz przedstawiciele organizacji wiejskich. Cała uroczystość odbyła się przy świecach, co nadało jej specyficzny klimat, choć nie było działaniem zamierzonym (nastąpiła wówczas awaria sieci energetycznej). Podczas otwarcia najbardziej wzruszającym i jednocześnie dostojnym momentem było oficjalne przekazanie pani Monice symbolicznego klucza do Izby przez przedstawicieli Grupy Odnowy Wsi Śląskiej.
Oczywiście sam pomysł stworzenia takiego mini muzeum regionalnego zrodził się u pani Moniki dużo wcześniej, całe życie bowiem fascynowała ją kultura śląska. Pomimo, że swoją kolekcję gromadziła ona od dawna, dopiero w 2003 r. pojawiła się szansa na znalezienie właściwego lokum. Swoją siedzibę izba znalazła w końcu w ponad 100-letnim budynku tzw. Starej Szkoły, który w przeszłości służył m.in. jako szkoła podstawowa (stąd jego nazwa), siedziba Urzędu Gminy w Chudowie, a także przedszkole, poczta i LKS „Gwiazda” Chudów. Obecnie w tym wielofunkcyjnym obiekcie mieści się, poza izbą, filia Gminnej Biblioteki Publicznej, biuro sołtysa, salka chóru „Bel Canto” oraz ośrodek zdrowia.
Projekt przygotowania i zorganizowania izby w Chudowie jest laureatem wielu konkursów, w tym m.in. zwycięzcą konkursu „Piękna Wieś Województwa Śląskiego” w kategorii „Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi” (edycja 2005 r.) oraz wyróżnionym w ogólnopolskim konkursie „Oskary Ludowe” w 2011 r.
Źródło: peuk.fiiz.pl