Kościół pw. św. Józefa w Chorzowie
A/243/09 z 25.05.2009
Opis
Kościół pw. św. Józefa jest świątynią parafialną rzymskokatolickiej parafii pod tym samym wezwaniem położonej na terenie dekanatu Chorzów należącego do archidiecezji katowickiej.
Budowla reprezentuje styl neoromański. Została zbudowana z cegły miejscowej sprowadzonej z Rudy (cegła duża formatu klasztornego), natomiast wszystkie elementy dekoracyjne wykonano ze sztucznego kamienia, który sprowadzono z Bawarii.
Pierwotnie kościół posiadał polichromię malowaną przez malarza Platzka z Kluczborka. Mozaiki apostołów pochodzą z pracowni Franciszka Hofstaedtera z Monachium. Architekt Joseph Schmitz zaprojektował też całość dekoracji rzeźbiarskich elewacji kościoła, które wykonał rzeźbiarz Josef Kopf z Monachium. Ołtarze wykonane zostały w firmie Schneidera w Regensburgu, organy zaś w pracowni M. Bandera. Dzwony pochodziły z odlewni Ottona z Hemelingen koło Bremy.
W wyniku rabunkowych działań wojennych zostały zabrane dzwony: „Maria”, „Paweł” i „Edward”. Zostały tylko dwa: „Józef” i „Jan”. Dwa brakujące dzwony „Barbara” i „Florian” zostały dodane w 1979 r. Witraże w oknach kościoła pochodzą w większości z pracowni Zettlera z Monachium.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Historia
Parafia pw. św. Józefa należała początkowo do parafii pw. św. Barbary w Królewskiej Hucie, z której została wydzielona w 1912 r. Inicjatorem budowy kościoła był ks. Paweł Łukaszczyk, proboszcz parafii pw. św. Barbary, który zmarł w 1905 r. Plany architektoniczne sporządził prof. Joseph Schmitz z Norymbergii.
W dniu 16 października 1904 r. położono kamień węgielny pod budowę kościoła, w 1905 r. założono fundamenty i wzniesiono ściany. Budowę prowadzono 3 lata. Świątynię poświęcono ku czci Bożej i św. Józefa, Opiekuna i Orędownika Kościoła. Nowy kościół pobłogosławił ks. dziekan Wiktor Schmidt z Katowic w 1907 r. Wtedy też został instalowany jako kuratus parafii ks. Paweł Czaja, który w 1911 r. został mianowany jej pierwszym proboszczem. W 1912 r. kuracja przy kościele pw. św. Józefa stała się parafią. Kanonicznie została ona natomiast erygowana dopiero 9 stycznia 1913 r. Uroczystej konsekracji kościoła dokonał 14 kwietnia 1915 r. ks. Adolf Bertram, biskup wrocławski.
Powojenna historia kościoła to liczne remonty i prace restauratorskie, dzięki czemu świątynia i jej wnętrze stało się jeszcze piękniejsze. Z uwagi na swoje wysokie wartości architektoniczne i historyczne w 2009 r. świątynia została wpisana do rejestru zabytków nieruchomych typu „A” województwa śląskiego.
Od lat 50. XX aż po czasy nam współczesne przeprowadzono tutaj następujące prace:
- 1957 r., 1969 r. – remonty kościoła wykonywane z uwagi na szkody górnicze powodowane przez kopalnię „Wyzwolenie”;
- 1971 r. – remont dachu z przekładką dachówek;
- 1995–1997 – gruntowny remont wnętrza kościoła (piaskowanie i malowanie ścian, likwidacja siatek, nowa instalacja elektryczna i nagłośnieniowa, nowe oświetlenie);
- 1998 r. – renowacja konfesjonałów, mebli organowych, stacji Drogi Krzyżowej, ławek, drzwi, kasetonów sufitowych;
- 2001 r. – remont kaplicy w krypcie kościoła i przystosowanie jej do odprawiania nabożeństw; pierwsza msza św. została tutaj odprawiona 8 kwietnia 2001 r.;
- 2001 r. – prace związane z przebudową prezbiterium (zlikwidowano balaski, a samo prezbiterium znacznie powiększono);
- 2003 r. – nowo wybudowane prezbiterium wzbogaca się o dwa nowe witraże św. Pio z Pietrelciny i bł. Ludwika Mzyka wykonane przez firmę „Art Vita ” z Chorzowa. Wiosną 2003 r. kościół otrzymał także nowy wygląd kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej. Zakład kamieniarski z Ciasnej wykonał nową chrzcielnicę, a metalowe wykończenia są dziełem zakładu ślusarskiego p. Kopycioka z Katowic;
- 2002 r. – konsekracja nowego ołtarza posoborowego wykonanego w Ciasnej koło Olesna z mugli tureckiej, podobnie jak nowa ambona;
- 2004 r. – remont dachu kościoła;
- 2006 r. – wstawienie nad ołtarzem św. Barbary dwóch nowych witraży z wizerunkiem św. Faustyny Kowalskiej i Sługi Bożego Jana Pawła II, autorstwa artysty plastyka Andrzeja Kuczoka.
Na koniec warto dodać, iż w swojej już ponad 100-letniej historii, parafia pw. św. Józefa w Chorzowie miała tylko czterech proboszczów.
Źródło: peuk.fiiz.pl