Kościół ewangelicko-augsburski w Bytomiu-Miechowicach
1350 z 24/08/1987
Opis
Kościół jest świątynią parafialną parafii ewangelicko-augsburskiej diecezji katowickiej. Wraz z całym zespołem znajduje w Miechowicach, które są rodzinną miejscowością Matki Ewy i jej Zakładów Diakonackich „Ostoi Pokoju”. W Miechowicach Matka Ewa zbudowała 28 obiektów zakładu, z których do czasów współczesnych przetrwało jedynie pięć. To właśnie dla potrzeb jej zakładu zbudowana została świątynia.
Obecnie w posiadaniu miechowickiej parafii ewangelicko-augsburskiej znajdują się:
-
kościół służący tutejszej parafii ewangelicko-augsburskiej;
-
Stara Plebania wybudowana w 1894 r.;
-
budynek zwany Ciszą Syjonu;
-
dom „Elim”;
-
domek Matki Ewy z 1902 r. – prosta drewniana chata, w której mieszkała Matka Ewa aż do swojej śmierci, a w której dzisiaj znajduje się dedykowane jej działalności małe muzeum;
-
cmentarzyk siostrzany – na którym znajduje się grób Matki Ewy, pod prostym kamiennym krzyżem, na którym zgodnie z jej życzeniem widnieje jedynie napis „Ancilla Domini” (Służebnica Pańska);
-
stara „Ostoja Pokoju”, w której mieścił się mały dom opieki dla starszych kobiet. Funkcjonował on pod pieczą siostry Marty Grudke do 1995 r. Kilkanaście mieszkanek tego domu zostało pierwszymi pensjonariuszkami nowej „Ostoi Pokoju”, zbudowanej na miejscu wyburzonego domu dziecka. Obiekt jest pięknie wkomponowany w aleję starych lip i kasztanowców. Wśród klombów różanych została ustawiona drewniana altana, która służy mieszkańcom w ciepłe dni.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Historia
Ewa von Tiele-Winckler, zwana Matką Ewą, urodziła się 31 października 1866 r. na zamku w Miechowicach. Stworzyła na terenie Miechowic niezwykłe dzieło. Już jako nastolatka poświęciła swoje wygodne, bogate życie, aby nieść pomoc ubogim mieszkańcom wioski górniczej, a zwłaszcza dzieciom. Mając 16 lat przyjęła protestantyzm i niespełna dwa lata później, w 1884 r. została konfirmowana w tutejszym kościele ewangelickim.
W latach 1895–1901 była Siostrą Przełożoną Diakonatu „Sarepta” w Bethel. W 1890 r. jej ojciec – baron von Tiele-Winckler – podarował jej dom „Ostoję Pokoju”, od nazwy którego pochodzi nazwa zakładów miechowickich. W 1893 r. Matka Ewa została wyświęcona na Siostrę i założyła w Miechowicach własny Diakonat. Poza Miechowicami prowadziła 40 domów dla bezdomnych. Kształciła Siostry i wysyłała je do pracy misyjnej w 18 krajach świata.
Zakłady Diakonackie istniały w Miechowicach do 1951 r., kiedy to władze państwowe odebrały część obiektów i ograniczyły działalność „Ostoi Pokoju”, organizując w jednym z obiektów Państwowy Dom Dziecka im. Józefa Lompy. Bezpośrednio po II wojnie światowej znaczna część Sióstr wraz z duchownym opuściła Miechowice. Część z nich zatrzymała się w Heiligengrabe albo pozostała we Freudenbergu, gdzie do dnia dzisiejszego istnieje i działa „Ostoja Pokoju”, kontynuując działalność Matki Ewy.
Matka Ewa do końca życia pozostała cichą i skromną osobą, mieszkającą w prostej drewnianej chacie obok plebanii kościoła, tzw. Domku Matki Ewy, w którym obecnie znajduje się muzeum.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Ciekawostki
W Katowicach od 2003 r. działa Instytut Matki Ewy powołany przez Synod Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Do jego zadań należy m.in.:
-
propagowanie dzieła Matki Ewy z Miechowic,
-
wydawanie publikacji książkowych, czasopism i innych wydawnictw,
-
organizowanie działalności naukowej i popularno-naukowej,
-
promocja chrześcijańskiej kultury,
-
propagowanie wartości religijno-moralnych,
-
współpraca z instytucjami o podobnym charakterze.
Źródło: peuk.fiiz.pl