Hotel "Bristol" w Bytomiu
A/1653/97 z 15/12/1997; A/1654/97 z 15/12/1997
Opis
Neorenesansowy budynek, w którym obecnie mieści się dwugwiazdkowy hotel „Bristol”, został wzniesiony w II poł. XIX w. Pomimo, iż przechodził wiele remontów i modernizacji, do dnia dzisiejszego zachował swój pierwotny styl architektoniczny. Od początku swojego istnienia spełniał funkcje hotelowe, najpierw jako hotel „Sanssouci”, od 1910 r. jako hotel „Kaiserhof” (Dwór Cesarski) – prawdopodobnie na cześć cesarza niemieckiego i króla pruskiego Wilhelma II Hochenzollerna, który odwiedził Bytom. Później hotel przyjął już obecną nazwę – hotel „Bristol”.
Obecnie jest to obiekt kategorii dwóch gwiazdek. Posiada 50 miejsc noclegowych w komfortowych pokojach 1-osobowych, 2-osobowych oraz pokojach typu studio, a także w jednym apartamencie. Hotel wyposażony jest ponadto w salę konferencyjną na 50–70 osób i business room. Wszystkie pokoje wyposażone są w TV, telefon, bezprzewodowy Internet. Przy hotelu znajduje się parking dla gości hotelowych. Przy hotelu działa również kawiarnia „Cafe Bristol”. W hotelu można także zakupić regionalne, śląskie pamiątki, takie jak: autentyczne lampy karbidowe, czako górnicze czy oryginalne kufle.
Hotel Bristol jest najstarszym obiektem hotelowym na terenie Bytomia. Znajduje się przy secesyjnym pasażu spacerowo-handlowym w pobliżu rynku i placu Kościuszki, w centrum Bytomia – ulicy Dworcowej. Powstała ona jeszcze w okresie średniowiecza, przecinając ówczesne przedmieście. Obecnego znaczenia nabrała w poł. XIX w., kiedy Bytom przyłączono do linii kolejowej, a na jednym z jej końców wybudowano dwa dworce kolejowe. Ulica Dworcowa stała się wówczas głównym ciągiem handlowym Bytomia. Tutaj funkcjonowały najokazalsze sklepy, restauracje i hotele, jak „Cafe Hindenburg” (obecna „Hawana”), hotel „Kaiserhof” – dziś hotel „Bristol”, „Europahof” (późniejszy hotel „Pionier”), tu także Thomas Cieplik założył prywatne konserwatorium (ul. Dworcowa 18). Funkcję reprezentacyjną ulica pełni do dnia dzisiejszego. Wszystkie XIX-wieczne budynki, oprócz trzech kamienic znajdujących się na południowym końcu ulicy, zachowały się do czasów współczesnych. Kilka z nich, tak, jak hotel „Bristol”, wpisanych jest do wojewódzkiego rejestru zabytków:
-
kamienica mieszkalna (ul. Dworcowa 10), wybudowana w 1886 r. (nr rej. A/1665/97 z 17/12/1997);
-
hotel − obecnie dom mieszkalny (ul. Dworcowa 12/14), wniesiony w 1886 r., przebudowany po 1920 r. (nr rej. A/1666/97 z 17/12/1997).
Źródło: peuk.fiiz.pl