Opis
Pozostałością są usypiska, wyrobiska odkrywkowe, chodniki podziemne, sztolnie i szyby,a także hałdy nadkładu, zapadliska i niecki osiadania. Teren kamieniołomu Blachówka jest zamknięty dla turystów, m.in. ze względu na niebezpieczeństwo wynikające z możliwości osuwania się skał. Na obszarze chronionego wyrobiska dolomitu obowiązują szczególne przepisy z zakresu ochrony przyrody.
Występują tu zwierzęta chronione (nietoperze) i rośliny cenne przyrodniczo, m.in. narecznica samcza, orlica, dziewięćsił bezłodygowy, chaber drakiewnik, dziurawiec. Na ścianach, wyniesieniach i na dużej części dna kamieniołomu znajdują się sprzyjające warunki do rozwoju gatunków cieniolubnych. Pojawiają się też: brzoza brodawkowata, wierzba iwa i dereń świdwa. W zagłębieniach dna tworzą się stałe lub sezonowe oczka wodne, w których zauważa się płazy i gady.
Na uwagę zasługują wyloty sztolni, w których gnieździ się 8 gatunków nietoperzy: nocek duży, nocek Natterera, nocek rudy, nocek Brandta, nocek wąsatek - ze względu na trudności w oznaczeniu hibernujących osobników podawane są razem, mroczek późny, gacek brunatny, gacek szary. Liczba zimujących w podziemiach tarnogórsko-bytomskich nietoperzy oscyluje w ilości około 200 osobników. W skali woj.śląskiego jest to jedno z największych stanowisk tego ustawowo chronionego ssaka.