Opis
Bytom ma szczęście posiadać jeden z liczniejszych na Śląsku zespołów zabytkowej architektury secesyjnej. Efektownym przykładem tego stylu jest budynek IV Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego, przy placu Władysława Sikorskiego. Gmach został wzniesiony na początku XX wieku według planów bytomskiego radcy budowlanego – Carla Bruggera.
Na przełomie XIX i XX wieku niemiecki system oświatowy był bardzo skomplikowany. Szkoła Realna (dzisiejsza średnia) miała wiele poziomów. Nauka w klasach najwyższych, umożliwiających zdobycie matury i wstąpienie na studia była płatna. Właśnie dla Miejskiej Katolickiej Szkoły Realnej (z klasami najniższymi, bez matury i prawa do studiów wyższych), powstałej w 1897 roku, zbudowany został w 1901 okazały gmach przy ówczesnej ul. Cesarskiej 3 - obecnie pl. Sikorskiego 1. Budynek zaprojektował Carl Brugger – miejski radca budowlany, który wywarł największy wpływ na oblicze bytomskiej secesji. Architekt pochodził z Ravensburga koło Monachium, a na Śląsk przyjechał w roku 1900. Przez kolejne 18 lat piastował urząd radcy budowlanego. Pozostawił po sobie wiele budynków użyteczności publicznej, ale również prywatne wille.
Trójkondygnacyjny budynek IV LO postawiono na planie litery U. Wymurowano go z cegły i przykryto dwuspadowym dachem. Elewację oblicowano cegłą glazurowaną w różnych kolorach. Najbardziej ozdobnym fragmentem budynku jest ryzalit pośrodku fasady, z charakterystycznym szczytem wykończonym falującymi spływami. Ich kształt jest powtórzony w szczytach ryzalitów od strony dziedzińca, a także szczytach ścian bocznych. Elewację frontową zdobi kolorowy herb Bytomia. Roślinna i geometryczna ornamentyka nawiązuje do wzorów secesyjnych z dominującym motywem liści i kwiatów kasztanowca (przypominającym w maju o maturach). Nad budynkiem wznosi się cylindryczna wieżyczka zegarowa z dzwonem, przykryta niewielką kopułką. Okna parteru i drugiego piętra wykończone są półkoliście, na pierwszym piętrze – prostokątnie.
Źródło: slaskie.travel