Pałac w Bycinie
14/60 z 07.03.1960; 315/60 z 07.03.1960 r. i z 10.03.1997
Opis
Wzmiankowana po raz pierwszy w XIII w. miejscowość, początkowo należąca do rodu Liebsteinsky-Kolowrat, w wieku XVII znajdowała się kolejno w rękach Collonnów oraz hrabiów Paczyńskich, przez których zakupiona została w 1685 r. Niedługo po nabyciu miejscowości Albert Leopold Paczyński rozpoczął budowę barokowej rezydencji, którą ukończył w 1700 r. Pałac, który zmieniał właścicieli oraz dwukrotnie uległ zniszczeniom w wyniku pożarów, w 1867 r. przebudowany został przez książąt Hohenlohe-Oehringen. Na przełomie XVIII i XIX w. obok pałacu powstały także budynki gospodarcze. Obiekt, który ucierpiał w wyniku działań II wojny światowej, po 1945 r. wykorzystywany był w celach mieszkalnych przez pracowników tutejszego Państwowego Gospodarstwa Rolnego. Po upadku PRL rezydencja nabyta została przez prywatnego inwestora. Na początku wieku XXI odnowiona została jedna z elewacji, po czym prace zostały wstrzymane. W ostatnich latach obiekt wystawiony był na sprzedaż. Murowany, wzniesiony z cegły i otynkowany budynek powstał na planie litery „L”. Posiada trzy kondygnacje i nakryty został dachem mansardowym. Piętnastoosiowa fasada pałacu posiada przejazd ozdobiony kamiennym, późnobarokowym portalem z kartuszem herbowym. Pewne pojęcie o dawnej świetności pałacu dać może odrestaurowana elewacja boczna. Jeśli zabytkowi się poszczęści i trafi w dobre ręce, wówczas cały uzyska taki wygląd. Skarbem tej rezydencji jest kaplica z późnobarokową polichromią przedstawiającą m.in. Wniebowzięcie Matki Bożej oraz postaci czterech Ojców Kościoła.
Źródło: slaskie.travel
Historia
Pierwsza udokumentowana wzmianka na temat Byciny pochodzi z 1263 r. Wówczas jej właścicielem był ród Liebsteinsky-Kolowrat. W XVII w. tutejsze dobra przeszły na własność Collonów, od których w 1685 r. nabyła je rodzina Paczyńskich – spadkobierców średniowiecznego polskiego rodu możnowładców Tenczyńskich herbu Topór, która za panowania ostatnich Piastów i Jagiellonów była najpotężniejszą rodziną w Małopolsce. Oni to właśnie, a dokładnie hrabia Albert Leopold Paczyński, postanowili wybudować tutaj pałac, który przetrwał do naszych czasów. Jego budowa została ukończona w 1700 r., a obiekt stał się ich kolejną siedzibą. W 1730 r. do pałacu dobudowana została kaplica pałacowa pw. św. Trójcy, którą ozdobiono piękną późnobarokową polichromią. Niestety w trzydzieści siedem lat później budowlę strawił ogromny pożar. Wówczas to rozebrano jego wieżę. Kolejnymi właścicielami pałacu została rodzina Sobelów, a następnie von Strachwitz.
I znowu, w 1784 r. budowlę zniszczył kolejny pożar. Po nim nowym właścicielem został gen. August von Werner, który dla jego ochrony przed ogniem ufundował pomnik św. Floriana. W kolejnych latach pałac przechodził w ręce Karola Erdmana von Larischa (1796 r.) i książąt Hohenlohe-Oehringen (1837 r.), którzy w 1867 r. przeprowadzili jego przebudowę. W 1933 r. pałac przeszedł na własność Towarzystwa Osadnictwa Wiejskiego w Berlinie. W czasie II wojny pałac właściwie nie ucierpiał, dużych zniszczeń natomiast dokonała w nim wyzwalająca tereny Polski spod okupacji hitlerowskiej Armia Czerwona, w 1945 r.
Pomimo, iż zabytkowy obiekt ponownie zniszczył pożar, w 1946 r. zdecydowano się wyremontować jego kaplicę, w której zaczęto odprawiać msze św. Pałac oczywiście przeszedł na własność Skarbu Państwa i przez lata był zaniedbywany. Zamurowano w nim krużganki od strony dziedzińca, a wnętrza przekształcono na mieszkania dla pracowników PGR. W latach 90. XX w. zabytek w wyniku prywatyzacji nabyła firma „Monument Investment Poland” z Zabrza. Podjęto wówczas prace remontowe, które zakończyły się na etapie odnowienia jednej ściany szczytowej, a sam obiekt został zupełnie ogołocony z dekoracji. Opuszczony pałac stopniowo niszczał, a rusztowania które go otaczały zdążyły rozlecieć się ze starości i zostały zdemontowane. W 1993 r. z uwagi na bardzo zły stan techniczny, kaplica pałacowa została zamknięta dla wiernych. W związku z czym podjęto budowę nowego kościoła. W 2000 r. miała miejsce uroczysta konsekracja nowego kościoła w Bycinie, któremu dano wezwanie św. Trójcy. W kaplicy świątyni znajduje się wyposażenie pochodzące z kaplicy pałacowej. Obecnie pałac poszukuje nowego właściciela, który przywróciłby mu dawną świetność.
Źródło: peuk.fiiz.pl