Opis
Postument: Podstawa trzyelementowa. Dolna część to stopka łącząca się skosem w część środkową, wyższą. Na niej płyta o kowadełkowym profilu. Górna część podstawy nieco węższa, wysoka, zdobiona z trzech stron płycinami o ostrołukowych zwieńczeniach, z łukami dopełnionymi do prostokąta. Krawędzie płycin profilowane. We frontowej płycinie inskrypcja: Jezusie ukrzyżowany zmiłuj się nad nami r. 1906
. Nad inskrypcją wyryta monstrancja ujęta w zboża, liście i kwiaty. Gzyms podstawy daszkowy, mocno podcięty. Cokół składa się ze stopki i nieco węższego elementu wypełnionego wnęką. Wnęka jest płytka, ale ma dość złożony kształt. Zwieńczona jest łukiem z wyciętymi narożnikami. Pola ponad łukiem są również wycięte. Gzyms cokołu stanowi zmniejszoną wersję gzymsu podstawy.
Figury: We wnęce cokołu mała figurka Matki Bożej z pochyloną głową i rękami skrzyżowanymi na piersiach.
Krzyż: Krzyż wysmukły, na kowadełkowej stopce. Belki krzyża fazowane, ramiona zakończone w strzałkę. Figura Chrystusa metalowa z szeroko rozłożonymi rękami. Blaszany kartusz INRI nisko na górnej belce, w układzie pionowym, falowany, w formie proporca.
Otoczenie: Krzyż stoi przy ścianie kościoła pw. NSPJ, na lewo od wejścia głównego. Jest podniesiony na płytach.
Źródło: przydrozne.eu