Dworek myśliwski "Konczakówka" w Brennej
A/937/2022
Opis
Dworek zbudowany został w 1924 r. przez Brunona Konczakowskiego z bali układanych na zacios bez użycia gwoździ. Bogate wnętrza prezentują eksponaty związane z myślistwem i łowiectwem. Obok dworku znajduje się kaplica św. Huberta, patrona myśliwych.
Historia
Brunon Konczakowski pasjonował się również myślistwem. W 1924 roku kupił w Brennej góralską, drewnianą chałupę, położoną na południowym stoku Czupla. Chałupę rozebrał, jej właścicielom pozwolił zabrać drzewo, a na jej miejscu zbudował wyjątkowy dworek w stylu tyrolskim, o kamiennej podmurówce, drewnianym piętrze i poddaszu, do budowy którego sprowadzono z włoskich i austriackich Alp drzewo limbowe i modrzewiowe. Budowniczy łączyli belki bez użycia gwoździ, na tzw. zacios. Trójkątne szczyty, znajdujące się na zewnątrz zdobione są jelenimi porożami. Wewnątrz znajdowały się zbiory myśliwskie, poroża i inne trofea łowieckie, które obecnie w niewielkiej ilości zachowały się w budynku. Na każdej ze ścian znajdują się kolekcje poroży, poza tym w dworku pozostał medalion odyńca z 1913 r., stojak na broń, rysunki oraz obrazy. W jadalni stoi piękny secesyjny piec zdobiony zielonymi kaflami, a mniejszym saloniku zgromadzono najcenniejsze eksponaty, np.: oszczepy na niedźwiedzie, zabytkowy „kordelas”-nóż.
Lasy Beskidu Śląskiego, bogate w zwierzynę, ptactwo, w tym głównie w głuszce, były w XIX i XX wieku jednym z najlepszych miejsc do polowań na całym Śląsku Cieszyńskim. Zaś drewniana willa Konczakowskiego przyciągała myśliwych. Przekazy ustne i pisemne podają, iż do Brennej na polowania, na zaproszenie Konczakowskiego, przyjechał sam prezydent RP Ignacy Mościcki oraz Wojciech Kossak, a także iż w czasie wojny dworek odwiedzić miał również łowczy III Rzeszy Herman Goering. Czy to prawda? Trudno dziś wyrokować, jak na razie nie zachowały się żadne dokumenty potwierdzające to wydarzenie.
Nieopodal dworku znajduje się kaplica św. Huberta, wykonana z miejscowego piaskowca godulskiego, którą ubogaca obraz przedstawiający wizerunek patrona myśliwych, wykonany przez Krakowski Zakład Witrażów rodziny Żeleńskich. Kaplicę św. Huberta poświęcił ks. kard. Adam Sapieha. Nieco dalej od dworku i kaplicy św. Huberta, ukryta między drzewami jest jeszcze jedna kapliczka, która, jak podają miejscowi ludzie, również powstała z inicjatywy, spacerującego po okolicznych lasach Brunona Konczakowskiego. Jest to kapliczka z wizerunkiem św. Judy Tadeusza.
Podczas wojny w Konczakówce mieściła się placówka Abwehry. W latach PRL-u Dworek służył osobistościom rządowym z kraju i zagranicy. Wówczas był rabowany, wiele cennych elementów wyposażenia zostało wywiezionych i już nigdy na miejsce nie powróciły. Od 1989 roku obiekt pełni rolę ośrodka szkoleniowo - wypoczynkowego Nadleśnictwa Ustroń. Obecnie dworek stanowi własność Lasów Państwowych.
Źródło: turysta.brenna.org.pl