Opis
Galeria prezentuje bardzo szeroki zakres ekspozycji. Można w niej podziwiać prace z zakresu malarstwa, rzeźby, grafiki, biżuterii, ceramiki artystycznej, szkła unikatowego oraz tkactwa. Placówka współpracuje z wybitnymi artystami polskimi, gwarantując oryginalność i wysoki poziom artystyczny sprzedawanych dzieł oraz fachowe doradztwo przy zakupie. W galerii można nie tylko obejrzeć dzieła sztuki, ale także je zakupić lub też zamówić konkretne dzieło według własnych upodobań. W muzealnej kawiarence można zaś napić się filiżankę znakomitej kawy. Zabytkowe wnętrze galerii spełnia – oprócz opisanej wyżej funkcji galerii komercyjnej i kawiarni muzealnej – rolę dodatkowej przestrzeni ekspozycyjnej muzeum, w ramach której realizowany jest program promocji młodych artystów regionu śląskiego. Wystawy odbywające się we wnętrzu galerii mają charakter comiesięcznych prezentacji twórczości młodych, najczęściej nieznanych artystów (z wyjątkiem grudnia i stycznia, które zarezerwowane są dla artystów z większym dorobkiem), co daje im szansę zaistnienia w bielskim środowisku kulturalnym. Przy okazji wystaw istnieje możliwość spotkania z artystą wystawiającym, co stanowi pewną atrakcję dla młodzieży licealnej, która zainteresowana jest sztuką jako własną drogą zawodową. Wielu bowiem z artystów, którzy mieli wystawy w galerii „Zamkowa” to absolwenci, a obecnie pracownicy naukowi Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Historia
Będący siedzibą galerii „Zamkowa” zamek został wzniesiony przez władających Księstwem Cieszyńskim Piastów i przez ponad dwa stulecia służył jako jedna z ich siedzib. Od 1572 r. był centrum administracyjno-gospodarczym samodzielnego bielskiego państwa stanowego, którym władali przedstawiciele szlacheckich rodzin Promnitz, Schaffgotsch, Sunnegh, Solms i Haugwitz. W 1752 r. państwo stanowe podniesione zostało do rzędu księstw i przeszło w ręce rodziny Sułkowskich. Księstwo bielskie istniało do 1849 r., kiedy to podczas wprowadzania w Austrii nowoczesnego podziału administracyjnego, likwidującego stare struktury feudalne, jego tereny weszły w skład bielskiego starostwa powiatowego.
Sam zamek oraz liczne dobra w okolicy miasta pozostawały w posiadaniu Sułkowskich do 1945 r. Po II wojnie światowej majątek został przejęty przez Skarb Państwa i służył jako siedziba licznych instytucji kulturalnych, w tym również muzeum miejskiego. Jednak dopiero od 1983 r. jego jedynym użytkownikiem jest muzeum, które od 2000 r. nosi nazwę Muzeum w Bielsku-Białej i jest instytucją kultury samorządu województwa śląskiego. Kontynuuje ono tradycje muzealne zapoczątkowane w pierwszych latach XX w., kiedy to władze samorządowe śląskiego Bielska i galicyjskiej Białej powołały do życia dwa odrębne muzea:
w 1904 r. w Białej i w 1906 r. w Bielsku. Obie placówki zostały połączone w 1941 r. przez hitlerowskie władze okupacyjne. Tzw. Heimatmuseum przetrwało do końca II wojny światowej. W 1945 r. zadecydowano o reaktywowaniu działalności muzeum. Tworzeniem placówki, ulokowanej w zamku Sułkowskich, zajął się Stanisław Oczko, kierujący nią do 1980 r. Muzeum Miejskie w Bielsku otwarto dla publiczności 14 lutego 1947 r., jednak już w 1950 r. upaństwowiono je i podporządkowano Muzeum Górnośląskiemu w Bytomiu. Pełną samodzielność placówka odzyskała w 1963 r., a po utworzeniu województwa bielskiego w 1975 r. została przeobrażona w Muzeum Okręgowe w Bielsku-Białej.
Źródło: peuk.fiiz.pl