Galeria „Wzgórze” w Bielsku-Białej
86/60 z 26/02/1960 (brak decyzji w KOBiDZ); A-50/76 z 24/08/1976; A-50/76 z 06/02/1978
Opis
Druga, obok pubu „Bazyliszek” niezwykła galeria położona przy ulicy Wzgórze, na bielskiej Starówce. Założył ją w 1987 r. Franciszek Kukioła. Wielość inicjatyw podejmowanych przez jej twórcę powoduje, iż trudno w jednym słowie określić, czym tak naprawdę jest galeria – miejscem komercyjnej sprzedaży dzieł sztuki, organizacji wydarzeń kulturalnych, a może kawiarnią i offowym kinem? Prawda jest taka, iż „Wzgórze” zajmuje się każdą z tych dziedzin, i wydaje się, że ostatnie słowo, jeżeli chodzi o kolejne nowe inicjatywy, jeszcze nie padło.
Galeria zajmuje dwupiętrową, zabytkową kamienicę. Jej całe ściany prezentują wiele prac, które można również kupić. Głównie są to dzieła Wojciecha Gawora, który współpracuje z galerią od 23 lat. Urodził się w Ostródzie w 1962 r. Studia ukończył na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, otrzymując dyplom w pracowni malarstwa Janusza Kaczmarskiego w 1987 r. Stypendysta MKiS w 1992 r. i miasta Bielsko-Biała w 2000 i 2006 r. Ponadto podziwiać tutaj można pastele przedstawiające głównie portrety i kwiaty autorstwa Adeli Wiśniewskiej – częstochowianki, która ukończyła Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi, obrazy Józefa Hołarda – urodzonego w 1957 r. w Oświęcimiu absolwenta Wydziału Grafiki w Katowicach Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, pracownika Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, grafiki Pavla Hlavatego i akwarele Antoniego Liszki. W galerii zobaczyć można ponadto malarstwo ze zbiorów Franciszka Kukioły, kolekcje prac Andrzeja Szewczyka, Ernesta Zawady, Wojciecha Kossaka, Eugeniusza Wańka, Tadeusza Kantora, Stanisława Morgulca, Lecha Helwiga, Jana Grabowskiego i wielu innych wybitnych artystów.
Galeria organizuje wystawy indywidualne, imprezy muzyczne, spotkania autorskie, pokazy filmowe, kabaretony, a nawet konferencje naukowe i spotkania filozoficzne, a także indywidualne imprezy na zamówienie. Działa przy niej firma portretowa – Pracownia Malarska Wojciecha Gawora – który tworzy olejne portrety z natury i ze zdjęć. Od 1998 r. przy galerii funkcjonuje również kawiarnia z uroczymi ogrodami. W ramach galerii działa m.in.: klub muzyczny, komercyjna galeria sztuki oraz kino „Cinemaoff”, które jest jedną ze scen festiwalu „Kino Niezależne Filmowa Góra”. Jego salka mieści się nad galerią i knajpką. W niej odbywają się wernisaże i koncerty, może ona swobodnie pomieścić czterdziestu widzów w czasie projekcji, a do 70 osób w czasie spektakli i koncertów.
Ważniejsze imprezy cykliczne odbywające się w galerii „Wzgórze” to: Festiwal Filmowy „Kino Niezależne Filmowa Góra”, „Slam Poetycki” (poezja połączona z performance'em i popisem oratorskim) oraz „Jazz na Wzgórzu”. Z „Kinem Niezależnym” związane jest planowane także przez Franciszka Kukioła kino „Cinemaoff Hill Gallery”.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Ciekawostki
Pochodząca z II poł. XVIII w. kamienica, w której znajduje się galeria „Wzgórze”, jest wpisana do wojewódzkiego rejestru zabytków pod nr rej. 86/60 z 26/02/1960 (brak decyzji w KOBiDZ), A-50/76 z 24/08/1976 oraz A-50/76 z 06/02/1978.
Źródło: peuk.fiiz.pl