Opis
„Piwnica zamkowa” to niezwykły pub-kawiarnia, mieszcząca się w dwóch zabytkowych, urządzonych według własnego pomysłu i emanujących wyjątkowym klimatem, pomieszczeniach w podziemiach historycznego Zamku Sułkowskich. W pierwszym z nich mieści się bar serwujący oryginalne menu, w tym zdrowe śniadania, zawsze świeże piwo uznanych marek oraz trunki, a także doskonały wybór kawy i herbaty. Drugie pomieszczenie to sala piwniczna, wyłożona wiekowym kamieniem, przeznaczona dla ok. 50 osób. Sala posiada podwyższoną scenę, intymne oświetlenie, wygodne i miękkie miejsca siedzące, kameralne stoliki.
Zgodnie z założeniem właścicieli „Piwnica zamkowa” jest otwarta dla gości z klasą, zarówno dwudziesto- jak i pięćdziesięcioparolatków, pragnących przeżyć chwile w atmosferze dalekiej od napierającej ze wszystkich stron kultury masowej, którym odpowiada wymiana myśli m.in. z gronem studentów, artystów, przedstawicieli wolnych zawodów, codziennie odwiedzających to wyjątkowe miejsce. „Piwnica zamkowa” organizuje regularnie koncerty: blues, rock, jazz, muzyka kameralna, jak również spotkania literackie, wernisaże plastyczne i fotograficzne, wykłady interdyscyplinarne, etc. Nad wysokim poziomem tego rodzaju imprez czuwa pan Mirosław Bochenek, menadżer artystyczny, a jednocześnie poeta, autor tekstów do uznanych przebojów (R. Riedel i Dżem, M. Breguła i Universe).
W okresie od 1 maja do 30 września „Piwnica zamkowa” zaprasza do ogródka, usytuowanego na tarasie wokół dużej wieży Zamku Książąt Sułkowskich, z widokiem na plac B. Chrobrego z fontanną i okoliczne kamienice.
Ponadto, Pub-Kawiarnia „Piwnica zamkowa” organizuje zamknięte imprezy okolicznościowe: biznesowe, jubileuszowe, rodzinne, itd. oraz szkolenia i prezentacje, przygotowując ofertę wg wymagań klienta.
„Piwnica zamkowa” to z pewnością miejsce, które należy odwiedzić. Nie tylko z uwagi na doskonałe menu, ale przede wszystkim z uwagi na panujący w niej klimat. Trzeba też pamiętać, że jest to miejsce oryginalne, jako że do piwnicy… wchodzi się po schodach do góry...
Źródło: peuk.fiiz.pl
Historia
Zamek Sułkowskich, w którym znajduje się „Piwnica zamkowa” został wzniesiony przez władających Księstwem Cieszyńskim Piastów i przez ponad dwa stulecia służył jako jedna z ich siedzib. Od 1572 r. był centrum administracyjno-gospodarczym samodzielnego bielskiego państwa stanowego, którym władali przedstawiciele szlacheckich rodzin Promnitz, Schaffgotsch, Sunnegh, Solms i Haugwitz. W 1752 r. państwo stanowe podniesione zostało do rzędu księstw i przeszło w ręce rodziny Sułkowskich. Księstwo bielskie istniało do 1849 r., kiedy to podczas wprowadzania w Austrii nowoczesnego podziału administracyjnego, likwidującego stare struktury feudalne, jego tereny weszły w skład bielskiego starostwa powiatowego.
Sam zamek oraz liczne dobra w okolicy miasta pozostawały w posiadaniu Sułkowskich do 1945 r. Po II wojnie światowej majątek został przejęty przez Skarb Państwa i służył jako siedziba licznych instytucji kulturalnych, w tym również muzeum miejskiego. Jednak dopiero od 1983 r. jego jedynym użytkownikiem jest muzeum, które od 2000 r. nosi nazwę Muzeum w Bielsku-Białej i jest instytucją kultury samorządu województwa śląskiego. Kontynuuje ono tradycje muzealne zapoczątkowane w pierwszych latach XX w., kiedy to władze samorządowe śląskiego Bielska i galicyjskiej Białej powołały do życia dwa odrębne muzea: w 1904 r. w Białej i w 1906 r. w Bielsku. Obie placówki zostały połączone w 1941 r. przez hitlerowskie władze okupacyjne. Tzw. Heimatmuseum przetrwało do końca II wojny światowej. W 1945 r. zadecydowano o reaktywowaniu działalności muzeum. Tworzeniem placówki, ulokowanej w zamku Sułkowskich, zajął się Stanisław Oczko, kierujący nią do 1980 r. Muzeum Miejskie w Bielsku otwarto dla publiczności 14 lutego 1947 r., jednak już w 1950 r. upaństwowiono je i podporządkowano Muzeum Górnośląskiemu w Bytomiu. Pełną samodzielność placówka odzyskała w 1963 r., a po utworzeniu województwa bielskiego w 1975 r. została przeobrażona w Muzeum Okręgowe w Bielsku-Białej.
Źródło: peuk.fiiz.pl